statystyki

Konstytucja biznesu wchodzi do Sejmu

autor: Patryk Słowik06.12.2017, 07:21; Aktualizacja: 06.12.2017, 08:25
biznes, finanse, firmy

Instytucja działalności nierejestrowej zakłada, że w przypadkach działalności prowadzonej przez osobę fizyczną na małą skalę, z której miesięcznie przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, nie powstaje obowiązek rejestracji.źródło: ShutterStock

Umiarkowany optymizm. Tak można określić nastroje wśród przedsiębiorców. Projekt nowych przepisów ich cieszy. Ale inne działania władzy, które są sprzeczne z ideą zaufania na linii państwo – biznes, już nie.

Po ponad roku od zapowiedzi pakiet sześciu ustaw, mających wprowadzić nową jakość w relacjach między przedsiębiorcami a urzędnikami, trafi pod obrady parlamentarzystów. Eksperci przyznają, że resort rozwoju nie próżnował. Z legislacyjnego punktu widzenia ustawy są dopracowane.

Rzecz w tym, że wiele zawartych w nich norm nie określa „twardego” prawa, lecz wprowadza ogólne zasady, którymi powinna kierować się administracja publiczna. Przede wszystkim ma zaufać prowadzącym działalność, nie zmieniać w zaskakujący sposób interpretacji prawa oraz rozstrzygać wszelkie wątpliwości na korzyść obywateli, a nie swoją.

– Popierając prace resortu rozwoju, nie możemy jednak abstrahować od praktyki ostatnich kilkunastu miesięcy pracy rządu i parlamentu. Z jednej strony rząd zapowiada nowe otwarcie w relacjach z biznesem, a równolegle forsuje lub popiera niekorzystne dla przedsiębiorców prawo – twierdzi Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan. I wylicza: Podatki sektorowe – z czego jeden zakwestionowany przez Komisję Europejską. Zakaz handlu w niedziele. Apteka dla aptekarza. Nowe wysokie opłaty w egzekucji komorniczej. Zaostrzenie sankcji za pomyłki popełnione przy rozliczeniach podatkowych. A także ograniczenia dla firm wynikające z projektu ustawy organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane