statystyki

Ustawa o sukcesji z szansą na sukces

autor: Patryk Słowik22.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 22.08.2017, 07:41
Resort rozwoju proponuje uchwalenie nowych przepisów.

Resort rozwoju proponuje uchwalenie nowych przepisów.źródło: ShutterStock

Odpowiedź na realia gospodarczej rzeczywistości i więcej niż przyzwoite wykonanie. Tak projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ocenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, która od lat walczyła o uchwalenie przepisów umożliwiających łatwe przejęcie biznesu po śmierci jego właściciela.

Dziś jest tak, że wraz ze zgonem osoby prowadzącej działalność wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej umiera i biznes. Nie można posługiwać się NIP-em zmarłego, wygasają umowy o pracę i pełnomocnictwa udzielone pracownikom. Wygasają koncesje, licencje i zezwolenia. Jeśli spadkobiercy pozostają ze sobą w sporze – działalność upada. Jeżeli są zgodni, da się ją uratować, ale wymaga to kilku tygodni pracy.

Resort rozwoju proponuje uchwalenie nowych przepisów. Kluczowa w nich jest możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego, który będzie zarządzał wyodrębnioną częścią spadku w postaci przedsiębiorstwa. Zarząd będzie sprawował w imieniu własnym, lecz na rachunek spadkobierców. Możliwe będzie powołanie zarządcy przez przedsiębiorcę za jego życia. Gdy tego nie zrobi, uprawnienie to będą mieli spadkobiercy, nim podejmą decyzje, kto z rodziny przejmie biznes.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane