statystyki

Ustawa o sukcesji z szansą na sukces

autor: Patryk Słowik22.08.2017, 07:34; Aktualizacja: 22.08.2017, 07:41
Resort rozwoju proponuje uchwalenie nowych przepisów.

Resort rozwoju proponuje uchwalenie nowych przepisów.źródło: ShutterStock

Odpowiedź na realia gospodarczej rzeczywistości i więcej niż przyzwoite wykonanie. Tak projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ocenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, która od lat walczyła o uchwalenie przepisów umożliwiających łatwe przejęcie biznesu po śmierci jego właściciela.

Dziś jest tak, że wraz ze zgonem osoby prowadzącej działalność wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej umiera i biznes. Nie można posługiwać się NIP-em zmarłego, wygasają umowy o pracę i pełnomocnictwa udzielone pracownikom. Wygasają koncesje, licencje i zezwolenia. Jeśli spadkobiercy pozostają ze sobą w sporze – działalność upada. Jeżeli są zgodni, da się ją uratować, ale wymaga to kilku tygodni pracy.

Resort rozwoju proponuje uchwalenie nowych przepisów. Kluczowa w nich jest możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego, który będzie zarządzał wyodrębnioną częścią spadku w postaci przedsiębiorstwa. Zarząd będzie sprawował w imieniu własnym, lecz na rachunek spadkobierców. Możliwe będzie powołanie zarządcy przez przedsiębiorcę za jego życia. Gdy tego nie zrobi, uprawnienie to będą mieli spadkobiercy, nim podejmą decyzje, kto z rodziny przejmie biznes.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane