statystyki

Sukcesja firmy prostsza, niż planowano

autor: Patryk Słowik31.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:09
podatki, firma, przedsiębiorca

Część organizacji biznesowych w konsultacjach sugerowała, by zarząd mogły sprawować również spółki prawa handlowego, przede wszystkim kapitałowe.źródło: ShutterStock

Rewolucyjnych zmian nie będzie, ale drobne korekty – jeszcze bardziej ułatwiające przejęcie biznesu – się pojawią. To efekt zakończonych konsultacji publicznych do projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Przypomnijmy: ustawa ułatwiająca sukcesję została zapowiedziana już niemal rok temu przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. W połowie lipca 2017 r. opublikowano jej projekt. Kluczowe rozwiązanie to stworzenie nowej instytucji – zarządcy sukcesyjnego. Będzie to osoba wybierana bądź przez przedsiębiorcę spadkodawcę, bądź już po śmierci prowadzącego biznes przez jego rodzinę. Będzie zarządzała firmą aż do załatwienia wszelkich formalności spadkowych. Zakres uprawnień zarządcy będzie przypominał te, którymi dysponuje syndyk. Z tą różnicą, że ten pierwszy będzie działał na rzecz nowych właścicieli biznesu, podczas gdy ten drugi troszczy się przede wszystkim o wierzycieli.

Pierwotnie projektodawca planował, że przy powoływaniu zarządcy po śmierci prowadzącego działalność będzie wymagana jednomyślność osób uprawnionych, a każdy z następców prawnych lub małżonków będzie mógł samodzielnie odwołać zarządcę. Z tego pomysłu jednak resort rozwoju się wycofa. W toku konsultacji zwracano uwagę, że takie rozwiązanie mogłoby doprowadzić do tego, że na pozór korzystna ustawa w sytuacjach sporów rodzinnych stanie się bezużyteczna.

Urzędnicy stwierdzili także, że należy zrezygnować z konieczności uzyskiwania zezwolenia sądu opiekuńczego na powołanie zarządcy sukcesyjnego. Rodzina po śmierci przedsiębiorcy powinna mieć do załatwienia możliwie jak najmniej formalności. Z tego też względu – ale również z uwagi na pewność obrotu gospodarczego – zrezygnowano z rozwiązania, zgodnie z którym jeśli zarząd sukcesyjny został ustanowiony po śmierci przedsiębiorcy, obowiązywanie umowy zawartej przez zmarłego w zakresie funkcjonowania biznesu zależy od jej potwierdzenia.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane