statystyki

Drobni akcjonariusze pod unijnym parasolem

autor: Jakub Styczyński28.03.2017, 08:36; Aktualizacja: 28.03.2017, 09:03
Jedną z proponowanych w dyrektywie nowości jest wprowadzenie obowiązku zatwierdzania polityki wynagradzania kadry dyrektorskiej spółki (notowanej na rynku regulowanym) przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, nie rzadziej niż raz na trzy lata.

Jedną z proponowanych w dyrektywie nowości jest wprowadzenie obowiązku zatwierdzania polityki wynagradzania kadry dyrektorskiej spółki (notowanej na rynku regulowanym) przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, nie rzadziej niż raz na trzy lata.źródło: ShutterStock

ZMIANA PRAWA: Unia Europejska chce, aby akcjonariusze mniejszościowi mieli więcej praw i byli lepiej chronieni. Dlatego proponuje m.in. wprowadzenie większej przejrzystości w zasadach ustalania wynagrodzeń dla dyrektorów, większej transparentności w działaniach spółki i działalności pośredników, pełną identyfikację akcjonariuszy. To tylko część propozycji zawartych w projekcie nowelizacji dyrektywy 2007/36/WE z 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy spółek notowanych na rynku regulowanym (Dz.Urz. UE z 2007 r. L 184, s. 17) oraz dyrektywy 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych [...] (Dz.Urz. UE z 2013 r. L 182, s. 19). W marcu rezolucję w tej sprawie przyjął Parlament Europejski. Bezpośrednim impulsem do stworzenia nowego prawa był kryzys finansowy, który w ocenie parlamentarzystów spowodowany został m.in. przez to, że w wielu spółkach akcjonariusze skupili się na krótkodystansowym zaangażowaniu w firmę. Spekulanci nie identyfikowali się ze spółką i w momencie kryzysu wyprzedawali akcje, co prowadziło do dodatkowego pogorszenia jej sytuacji. – Proponowane zmiany mają ułatwić drobnym inwestorom realizację uprawnień korporacyjnych, a jednocześnie zwiększą transparentność działań profesjonalistów działających na rynku kapitałowym – oceniają eksperci. Ich zdaniem kierunek zmian jest dobry. Kluczowa będzie transpozycja przepisów przez państwa członkowskie i rzeczywiste egzekwowanie wymogów transparentności od uczestników rynku. Stanowisko parlamentu zostanie teraz przekazane Radzie UE. Jeśli przyjmie ona dokument, Polska będzie miała 24 miesiące na wdrożenie nowych przepisów w życie. Przedstawiamy najważniejsze proponowane zmiany.

JAWNIEJSZA POLITYKA WYNAGRADZANIA

Jedną z proponowanych w dyrektywie nowości jest wprowadzenie obowiązku zatwierdzania polityki wynagradzania kadry dyrektorskiej spółki (notowanej na rynku regulowanym) przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, nie rzadziej niż raz na trzy lata. Spółki miałyby obowiązek publikowania zasad polityki wynagradzania na swoich stronach internetowych.

– Weryfikacja corocznych sprawozdań na temat przyznanych wynagrodzeń i okresowy przegląd polityki wynagradzania przez walne zgromadzenie mają zachęcić zarząd do bardziej otwartej komunikacji z inwestorami, a także ograniczyć przypadki wypłacania ewidentnie nadmiernych pensji zarządzającym nieprzyczyniającym się do poprawy wyników spółki – ocenia Tomasz Kwaśniewski z Kancelarii SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy.

Zauważa też pewien problem: akcjonariusze, w szczególności drobni inwestorzy, nie badając szczegółowo działalności danej spółki i nie znając poziomu wynagrodzeń w innych podmiotach, mogą niekiedy przyczyniać się do określenia nieoptymalnej struktury wynagrodzeń.

– Konsekwencją może być wtedy odpływ najlepszych menedżerów do spółek nienotowanych, w których ich wynagrodzenia nie będą podlegały takim ograniczeniom – uważa ekspert. Radca prawny Krzysztof Marczuk, wspólnik w kancelarii prawnej Gessel, uważa, że w wielu spółkach dobrze funkcjonuje obecny mechanizm ustalania wynagrodzeń. Rada nadzorcza ustala wynagrodzenie zarządu, zarząd – pracowników, a akcjonariusze – rady nadzorczej. – Ma to sens w spółkach kapitałowych, w których funkcja zarządzania jest oddzielona od funkcji nadzorowania oraz właścicielskiej. Projektowane przepisy usztywniają i przesadnie formalizują zasady wynagradzania, poddając je większej ingerencji akcjonariuszy, co powoduje, że inwestorzy w większym stopniu będą wpływać na zarządzanie spółką – ocenia Marczuk. Jego zdaniem zmiany przepisów wymuszą też, aby zarząd tworzył – niejako odgórnie i abstrakcyjnie – politykę wynagrodzeń dyrektorów i menedżerów wysokiego szczebla. – Co więcej, taka polityka powinna zostać zatwierdzona na walnych zgromadzeniach. To spowoduje, że zarządy będą musiały wykazać się większą aktywnością i siłą perswazji podczas obrad, aby przekonać akcjonariuszy do swojego pomysłu – uważa mecenas Marczuk. I dodaje, że rozwiązaniem – pozornie wypełniającym ten obowiązek - może być przedstawienie akcjonariuszom polityki wynagradzania przewidującej dużą rozpiętość wynagrodzeń, co uniemożliwi akcjonariuszom merytoryczną ocenę, a tym samym wypaczy to sens projektowanego przepisu.

– Jednak ostatecznie zadanie wdrożenia nowych przepisów zostanie osiągnięte i wszyscy, zarówno zarząd, jak i akcjonariusze, odetchną z ulgą – twierdzi ekspert.

Unijna dyrektywa pozostawia furtkę dla państw członkowskich, by małe i średnie firmy mogły tworzyć własną politykę wynagradzania i podczas walnych zgromadzeń jedynie poddawały pod dyskusję akcjonariuszy jej założenia.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane