Sejm zajmie się tak zwaną małą ustawą medialną prawdopodobnie jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu - zapowiadają politycy PiS. Tymczasem posłowie już pracują nad kolejnymi nowelizacjami, które określą funkcję mediów.

Teraz posłowie czekają na opinię Biura Legislacyjnego Sejmu, a także na sprawdzenie zgodności projektu z przepisami Unii Europejskiej - mówił wicemarszałek izby, Ryszard Terlecki. Pytany o to kiedy ustawa zostanie przegłosowana, odpowiedział "Myślę, że niedługo". Niewykluczone, że stanie się to na tym posiedzeniu. Jak argumentował, zwłaszcza przy relacjonowaniu wydarzeń wokół zmian w Trybunale Konstytucyjnym, media publiczne pracowały "skrajnie nierzetelnie". "Choćby to wymaga teraz wielkiego pośpiechu" - dodał. "Jeżeli media wyobrażają sobie, że będą przez najbliższe tygodnie zajmować Polaków sobą samym, czyli krytykowaniem naszych zmian czy naszych projektów zmian, to to trzeba przerwać" - mówił PiS.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała ten projekt jako początek reformy mediów publicznych. Znalazły się w niej zapisy, że rady nadzorcze i zarządy mediów publicznych wybierze minister skarbu. W kolejnych dwóch etapach - prawdopodobnie projektach ustaw - posłowie mają określić funkcję mediów. "Chcemy doprowadzić do tego, że media zaczną spełniać taką rolę jaką powinny (...) Powinny być mediami narodowymi, powinny spełniać swoją misję. W obecnym kształcie w naszej ocenie tego nie robią" - tłumaczyła.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa - Błońska z PO powiedziała, że o kolejności rozpatrywania projektów zdecyduje prezydium izby. Jej zdaniem, ponieważ ustawa dotyczy wyłącznie zmian kadrowych, nie wymaga prac w pośpiechu i pracy w nocy.


Projekt został przesłany do Biura Legislacyjnego wczoraj wieczorem, po złożeniu dokumentu przez grupę posłów PiS. Zakłada między innymi wygaszenie kadencji rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych oraz zasady wyboru nowych władz.

Zgodnie z nowelizacją, zarządy mediów oraz rady nadzorcze publicznych powołuje i odwołuje minister skarbu państwa. Mandaty członków dotychczasowych władz spółek zostają wygaszone w dniu wejścia ustawy w życie, czyli w dniu jej opublikowania. Władze mediów publicznych mają jednak działać w dotychczasowych składach do czasu dokonania zmian na podstawie znowelizowanej ustawy.