Telewizja Polska i Polskie Radio powinny być w większości finansowane ze środków publicznych. Dlatego trzeba zastanowić się nad sposobem działania abonamentu radiowo-telewizyjnego, a być może wprowadzić nową, powszechną opłatę na ten cel - przekonywał Jarosław Sellin.

Poseł PiS mówił w radiowej Trójce o pomysłach jego partii na reformę mediów publicznych. Wskazywał między innymi na konieczność wprowadzenia zmian w sposobie ich finansowania, nie szczędząc przy tym krytyki Platformie Obywatelskiej, która jego zdaniem doprowadziła Polskie Radio i TVP do poważnych problemów. "Na początku rządu Donalda Tuska mieliśmy ponad 900 milionów złotych wpływów z abonamentu rocznie, po 2-3 latach zeszło to do 400 milionów złotych. I tego się już nie da podnieść" - podkreślił.

Sellin wskazywał, że jednym z rozważanych wewnątrz PiS pomysłów jest wprowadzenie nowej, powszechnej opłaty na rzecz mediów publicznych, bo obecnie tylko 10% gospodarstw domowych płaci abonament, będący w ocenie posła PiS "martwym podatkiem". "Gdyby odpowiednio rozszerzyć bazę płatników, to ta opłata mogłaby być naprawdę symboliczna" - powiedział gość Trójki.

Jarosław Sellin dodał, że media publiczne nie powinny iść drogą komercjalizacji, ale skupić się przede wszystkim na przekazywaniu treści wartościowych i ważnych z punktu widzenia wspólnoty narodowej.