Reporterzy bez Granic - międzynarodowa organizacja propagująca i monitorująca wolność prasy - poinformowała w poniedziałek o zatrzymaniu i oskarżeniu o szpiegostwo Mortazy Behboudiego, francusko-afgańskiego dziennikarza. Reporterzy 14 francuskich redakcji domagają się natychmiastowego uwolnienia zatrzymanego.

W opublikowanym oświadczeniu organizacja informuje, że dziennikarz został zatrzymany za nieokazanie akredytacji 7 stycznia. Było to dwa dni po jego przyjeździe do Kabulu i w dniu, w którym miał akredytację odebrać. "Wiadomo (...)że został przeniesiony do innego więzienia w Kabulu i podobno jest oskarżony o szpiegostwo" - pisze organizacja.

"Milczeliśmy przez 30 dni, dziś powiadamiamy świat - piszą Reporterzy Bez Granic, określając zatrzymanie Behboudiego jako ‘absurd’. Z jego telefonu komórkowego zadzwoniono do działu pomocy Reporterów bez Granic. Ponieważ nie zostawiono żadnej wiadomości, nie można stwierdzić, czy to Behboudi dzwonił, czy też jeden z jego strażników użył jego telefonu. Od tamtej pory nikt nie odbiera pod jego numerem.

Behboudi współpracował z France Télévisions, TV5 Monde, Arte, Radio France, Mediapart, Libération i La Croix. Jest współautorem serii reportaży nagrodzonych Bayeux Prize for War Correspondents oraz National Daily Varenne. (PAP)

os/ mms/