Albo opłata audiowizualna, albo zapaść mediów publicznych. Szef Rady Nadzorczej Polskiego Radia apeluje do polityków o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

Janusz Adamowski mówił w radiowej Jedynce, że ma nadzieję na przebudzenie "świata polityki" i przyspieszenie prac nad nową ustawą. Przypomniał, że do tej pory mimo deklaracji politycy nie uchwalili zmian. A te są potrzebne, bo przy braku ustawy o opłacie audiowizualnej mediom publicznym może grozić kryzys. Tym bardziej, że dochody z abonamentu spadają, a bez nich radiu, a zwłaszcza telewizji, trudno będzie przetrwać. Profesor Adamowski podkreślił, że abonament to nie haracz, a danina, za którą obywatel może mieć media wysokiej jakości.

Szef Rady Nadzorczej Polskiego Radia podkreślił, że bardzo ważna dla radia jest misja publiczna, jednak jej definicję trzeba zmieniać stosownie do zmieniających się czasów. Niezmiennie jednak wyznacznikiem misji powinna być kultura wysoka, dobra literatura i muzyka, rzetelna informacja oraz edukacja. A tej ostatniej brakuje w wielu programach komercyjnych - dodał.

Dziś uroczyste obchody 90-lecia Polskiego Radia. O 11:00 w gmachu Radia odbędzie się specjalne sympozjum z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego - patrona obchodów.