"Pierwszym powodem akwizycji Money.pl jest to, że chcemy na stałe wzmocnić naszą pozycję w kategorii 'biznes, finanse, prawo'. We wrześniu byliśmy numerem 1 w tej kategorii w badaniu Megapanel. Dzięki temu ruchowi inwestycyjnemu trwale ugruntowujemy tę pozycję" - powiedział Świderski w rozmowie z ISBnews.

Prezes dodał , że równie istotnym czynnikiem była siła marki Money.pl, jej rozpoznawalność zarówno wśród odbiorców jak i w segmencie B2B. To 14-letni brand, który notuje duże przychody reklamowe w bardzo lukratywnej kategorii biznesowej.

"Liczymy więc także na wzmocnienie naszej oferty dla reklamodawców. Mamy bowiem zasięg, ale brakowało nam silnej marki. Money.pl nam ją zapewnia. Poza tym Money to także wartościowe treści, dziennikarze, materiały opiniotwórcze, a to wszystko dobrze wpisuje się w strategię Wirtualnej Polski" - wyliczył prezes.

Połączone portale będą działały nadal pod swoimi markami.

"Money.pl pozyskuje duży ruch z wyszukiwarek. Nasze serwisy biznesowe 'żyją' ze strony głównej, więc dywersyfikacja źródeł ruchu jest także jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na tę transakcję" - dodał Świderski.

Teraz rozpocznie się kilkumiesięczny proces integracji obu podmiotów.

"W połączeniu widzimy także duże korzyści dla Money.pl. Wejście w skład dużej grupy, która ma ponad 70-proc. zasięg w polskim internecie, powoduje, że automatycznie rośnie skala działań i stabilność Money. Dodatkowo chcemy połączyć naszą wiedzę o użytkownikach, a więc również lepiej adresować treści oraz reklamy" - zaznaczył prezes WP.

Świderski podkreślił, że internet jest biznesem skali, a im większa skala działalności, tym większa liczba odbiorców, a więc i większe korzyści. Dotyczy to także relacji z klientami, więc nie wyklucza kolejnych akwizycji.

Prezes WP wyjaśnił, że przygląda się wielu obszarom np. szeroko rozumianemu e-commerce, gdzie grupa jest w stanie zaproponować użytkownikom interesujące ich usługi oraz produkty, łączące się z publikowanymi treściami.

"Interesuje nas także segment mobile czy wideo" - wskazał Świderski.

Prezes poinformował także, że transakcja nabycia udziałów w Money.pl została sfinansowana ze środków własnych i linii kredytowej. W jego ocenie, to najbardziej efektywna dziś forma pozyskania środków na inwestycje.

"Nie planujemy emisji obligacji. Za wcześnie jest też, by mówić o IPO. Teraz skupiamy się przede wszystkim na integracji z Grupą Money . Pamiętajmy, że w ostatnim czasie Grupa dynamicznie się rozwinęła, a to oznacza masę pracy " - podkreślił Świderski.

W poniedziałek Grupa Wirtualna Polska poinformowała o podpisaniu umowy zakupu 100 proc. udziałów w Grupie Money. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Wirtualna Polska to dynamicznie rozwijająca się polska grupa internetowa powstała z połączenia, w lutym 2014 roku, Wirtualnej Polski i o2 przy udziale funduszu Innova Capital. W skład Grupy WP wchodzą m.in.: portale horyzontalne WP i o2, poczta.wp.pl, będąca od lat najpopularniejszą i największą usługą tego typu w kraju, poczta.o2.pl, BizTok.pl, dobreprogramy.pl oraz telewizja internetowa WP.tv. Od momentu połączenia spółek WP i o2 (w Megapanelu to marzec 2014), serwisy kategorii "biznes, finanse, prawo" uzyskały wzrosty: liczby użytkowników - o 17 proc., odsłon - o 18 proc., czasu krajowego ogółem – o 145 proc., a także statystyk mobilnych: odsłony o 43 proc. i czas o 90 proc.

Grupa Money to spółka holdingowa Money.pl powstała w roku 2000 we Wrocławiu. W ciągu kolejnych lat działalności intensywnie inwestowała na polskim rynku internetowym. Dziś w skład grupy Money wchodzą takie spółki jak: Money.pl, Business Ad Network, Businessclick, Favore i Legalsupport. Money.pl to największy pod względem odbiorców, niezależny portal biznesowy w Polsce zajmujący czołowe miejsca w rankingach opiniotwórczości.