Za miesiąc w Brazylii rozpocznie się największa sportowa impreza na świecie. Ci, którzy zamierzają oglądać piłkarskie Mistrzostwa Świata nie ruszając się z domu, będą mogli śledzić rozgrywki nie tylko na ekranach swoich telewizorów.

Postanowiliśmy sprawdzić, jaką ofertę dla swoich widzów przygotowała Telewizja Polska, która posiada wyłączne prawo do transmisji tegorocznego mundialu.

Po pierwsze – za darmo

Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii zapamiętaliśmy nie tylko z powodu rozczarowującego występu polskiej reprezentacji, ale również dlatego, że na otwartych kanałach Polsatu (który posiadał wyłączne prawo do transmisji tej imprezy) mogliśmy obejrzeć zaledwie kilka rozegranych spotkań. Reszta dostępna była jedynie dla abonentów Cyfrowego Polsatu.

W tym roku wielbiciele piłkarskich emocji mogą odetchnąć z ulgą. Wszystkie 64 mecze, które zostaną rozegrane na brazylijskich boiskach, będziemy mogli obejrzeć na żywo na kanałach TVP1 (250 godzin transmisji), TVP2 (250 godzin transmisji) oraz TVP Sport (500 godzin transmisji).

„Podczas fazy grupowej, gdy jednego dnia będą rozgrywane przynajmniej trzy spotkania – relacje i programy dodatkowe w TVP1 i TVP2 będą trwać nieprzerwanie od 16:30 aż do północy” – informuje Centrum Prasowe.

TVP planuje zaprezentować nam wszystkie mecze tegorocznego mundialu - również te, które rozgrywane będą o tej samej godzinie. W takiej sytuacji, jedno ze spotkań transmitowane będzie na antenie TVP1, a drugie – na antenie TVP2. Mundial będzie obecny również na antenie TVP Regionalna (ok. 130 godzin powtórek poszczególnych spotkań), a także w TVP INFO – 25 godzin transmisji.

Po drugie – w jakości HD

Minęły już czasy, gdy za zadowalającą jakość transmisji meczu uważaliśmy taką, podczas której widać było piłkę. Dziś żądamy doskonałej jakości dźwięku i obrazu, a w naszych salonach na dobre zadomowiły się płaskie telewizory LCD i LED.

Na szczęście realizowanym przez TVP transmisjom jakości nie powinno zabraknąć. Wszystkie spotkania mundialu transmitowane będą w standardzie HD. - Transmisja każdego meczu będzie realizowana z udziałem aż 34 kamer – podkreśla Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP Sport.

Smakiem obejdą się natomiast posiadacze telewizorów o ultrawysokiej rozdzielczości 4K. Choć transmisja części spotkań rozgrywanych w Brazylii ma zostać wyprodukowana z użyciem sprzętu 4K (przy udziale firmy Sony), w Polsce nie możemy jednak liczyć na ich transmisję w tym standardzie.

Po trzecie – nie tylko w telewizji

Spotkania tegorocznych piłkarskich MŚ w Brazylii obejrzymy nie tylko na antenach TVP, ale również w internecie oraz na urządzeniach mobilnych. Już wkrótce na stronach TVP.PL zadebiutuje specjalny serwis poświęcony Mundialowi, na którym dostępne będą transmisje wszystkich spotkań w jakości HD. Co więcej - ich emisja rozpocznie się na około godzinę przed meczem. Internauci zobaczą więc przygotowania do spotkania, przyjazd zawodników na stadion, a nawet przedmeczową rozgrzewkę.

„Oprócz tego w serwisie znajdą się wszystkie niezbędne informacje: newsy, galerie zdjęć, układ meczów, plan transmisji oraz mnóstwo materiałów wideo: mecze, wywiady, konferencje oraz wideo blogi komentatorów i ekspertów Telewizji Polskiej” – informuje Centrum Prasowe.

Posiadacze urządzeń mobilnych będą mogli natomiast oglądać poszczególne spotkania za pośrednictwem aplikacji TVP Stream, dostępnej na tabletach i smartfonach z systemami Android oraz IOS.

Po czwarte – nie tylko mecze

Poza samymi spotkaniami, na antenach TVP obejrzymy również skróty spotkań, programy podsumowujące poszczególne etapy rozgrywek oraz audycje publicystyczne z udziałem ekspertów, ludzi sportu, kultury i rozrywki.

W czasie mundialu wielu zmian należy spodziewać się również w ramówce sportowego kanału Telewizji Polskiej. Na miesiąc TVP Sport zmieni się w kanał poświęcony w całości mistrzostwom w Brazylii - zobaczymy tam dodatkowe programy, reportaże, dyskusje i inne materiały, które nie zmieszczą się na dwóch głównych antenach TVP.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Brazylii rozpoczną się 12 czerwca i potrwają do 13 lipca. Spotkania rozgrywane będą na 12 stadionach. Na Mundialu zabraknie niestety reprezentacji Polski, która w eliminacjach mistrzostw świata dała się wyprzedzić Anglii, Ukrainie i Czarnogórze.