Fundusz private equity Innova Capital poprzez swoją spółkę European Media Holding S.à r.l., sfinansuje zakup od TPSA Wirtualnej Polski i połączenie jej z Grupą o2.

Transakcja daje początek procesowi tworzenia grupy medialnej pod nazwą Grupa Wirtualna Polska, dowiedziała się agencja ISBnews. Wartość transakcji wynosi 375 mln zł.

"o2 i WP są komplementarne produktowo. Połączenie da nam skalę działalności i śmiałość, jaka jest obecnie niezbędna dla zdynamizowania rozwoju organicznego. Dzięki integracji uzyskamy możliwość zaoferowania klientom i użytkownikom atrakcyjnych treści wideo, ciekawych serwisów tematycznych i aplikacji mobilnych. Liczymy także, że zdwojonym wysiłkiem inwestycyjnym umocnimy pozycję lidera na rynku poczty elektronicznej w Polsce" – powiedział prezes Grupy O2, Jacek Świderski.

W jego ocenie połączenie o2 oraz Wirtualnej Polski oznacza powstanie nowego lidera wśród portali internetowych w Polsce, oferującego wszechstronne treści – począwszy od newsów, poprzez informacje sportowe, po rozrywkę i life style, ale również nowoczesne usługi dostępne poprzez aplikacje mobilne czy pocztę e-mail..

Natomiast Partner Zarządzający funduszu Innova Capital, Krzysztof Krawczyk, uważa, że polski rynek internetowy daje ogromne możliwości konsolidacyjne:

"Wierzymy, że dzięki połączeniu o2 i Wirtualnej Polski stworzymy gracza numer jeden w Polsce. Obserwujemy rynek internetowy, nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Będziemy szukać kolejnych możliwości akwizycyjnych, również w obszarach wykraczających poza to, co oba portale robiły do tej pory" - zapewnił Krawczyk.

Partner funduszu dodał, że w tym roku mija osiemnaście lat od powstania Wirtualnej Polski. Połączenie z o2 otwiera zupełnie nowy rozdział w historii serwisu, który już teraz jest numerem jeden pod względem liczby użytkowników kont email. Zamierzamy dobrze wykorzystać ten moment, by osiągnąć tę samą pozycję w następnych kategoriach.:

"Konsolidacja z o2 otwiera nowe perspektywy przed Wirtualną Polską – pierwszym polskim portalem. Łączymy nasze kompetencje i potencjały, produkty oraz możliwości reklamowe – wszystko to jest gwarancją dynamicznego rozwoju Grupy. Wirtualna Polska to lider sektora mobile i komunikacji elektronicznej. Zajmujemy pierwsze miejsce m.in. w tak ważnej dla wydawcy kategorii, jak informacje i publicystyka" - podkreślił prezes WP, Grzegorz Tomasiak.

Ze sprzedaży Wirtualnej Polski jest także zadowolony dotychczasowy właściciel - TPSA.

"Zależało nam na tym, by wybrać partnera oferującego nie tylko najlepsze warunki transakcji, ale też gwarantującego rozwój Wirtualnej Polski. Wybraliśmy fundusz private equity Innova Capital1, który finansuje przejęcie WP i połączenie jej z Grupą o2. Powstanie firma, która zostanie liderem w segmencie portali horyzontalnych w Polsce. Jestem więc spokojny o przyszłość Wirtualnej Polski" - podsumował prezes Orange Polska, Bruno Duthoit..

Przejęcie Wirtualnej Polski ma charakter warunkowy i jest uzależnione od zgody UOKIK. Wniosek o jej wydanie zostanie złożony wkrótce.

TPSA ogłosiła, że uruchamia proces sprzedaży Wirtualnej Polski w lutym