W sprawdzeniu prawdziwości i rzetelności informacji na temat koronawirusa znalezionych w internecie pomoże nowa usługa Polskiej Agencji Prasowej #FakeHunter Chatbot.

Usługa #FakeHunter Chatbot to część społecznego projektu internetowego #FakeHunter utworzonego w 2019 r., który powstał, by wykrywać nieprawdziwe informacje dotyczące koronawirusa i wywołanej przez niego epidemii. Chatbot to nowy sposób na niemal natychmiastową weryfikację prawdziwości uzyskanych w sieci treści.

Jak powiedział prezes PAP Wojciech Surmacz, "to nowatorskie narzędzie oparte jest na algorytmach sztucznej inteligencji, które uczy się i rozwija poprzez interakcję z użytkownikami oraz wprowadzanymi do niego danymi". W praktyce oznacza to - tłumaczył Surmacz - że im częściej i intensywniej jest używane, tym lepiej działa.

#FakeHunter Chatbot na początku dostępny będzie za pośrednictwem komunikatora internetowego Facebook Messenger. Użytkownik poprzez czat z @PAPFakeHunter zadaje pytania w formie zamkniętej, a następnie Chatbot analizuje pytanie rozpoznając intencję użytkownika i przygotowuje najbardziej adekwatną odpowiedź, w oparciu o bazę danych z serwisu fakehunter.pap.pl.

Reklama

Chatbot udziela natychmiastowej odpowiedzi z werdyktem (potwierdzającym lub zaprzeczającym) dotyczącym zgłoszonej do sprawdzenia, konkretnej informacji. Otrzymuje też linki do pogłębionych raportów dotyczących danego zagadnienia. Jeśli natomiast zgłoszone pytanie dotyczy nowego i trudnego do weryfikacji zagadnienia, będzie ono automatycznie przekazywane do redakcji serwisu fakehunter.pap.pl. Po przeanalizowaniu zgłoszonego zapytania przez ekspertów werdykt na temat jej autentyczności w niedługim czasie zostanie opublikowany w serwisie fakehunter.pap.pl.

Jak podkreślił Wojciech Surmacz, narzędzie to będzie "istotnym wzmocnieniem" projektu #FakeHunter. "Zostało ono stworzone na zasadach pro publico bono przez partnera projektu, firmę Objectivity" - dodał prezes PAP.

Chatbot ten działa m.in. w oparciu o mechanizm przetwarzania języka naturalnego NLP oraz rozwiązania z zakresu usług w chmurze, dostarczane przez Google Cloud i Amazon AWS. Został uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska.

Polska Agencja Prasowa to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Program GovTech Polska jest realizowany przez Zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem Premiera. Zespół odpowiada za międzyresortowe projekty w dziedzinie innowacji, nowych technologii oraz cyfryzacji. Jego celem jest budowa nowoczesnego Państwa wspólnie z innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym oraz samymi obywatelami. Zespół skupia także społeczność innowatorów chcących wspólnie przyczynić się do budowy nowoczesnego, cyfrowego państwa.