statystyki

Radio cyfrowe? Wolimy internet

autor: Elżbieta Rutkowska16.05.2019, 08:35; Aktualizacja: 16.05.2019, 09:01
Nadawcy argumentują też, że naziemne radio cyfrowe to już przestarzała technologia.

Nadawcy argumentują też, że naziemne radio cyfrowe to już przestarzała technologia.źródło: ShutterStock

Lada dzień wystartują konkursy na DAB+. Dla największych nadawców to jednak zbędne ogniwo ewolucji.

Do ogłoszenia konkursów na rozpowszechnianie programów radiowych w technologii DAB+ (radio cyfrowe) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szykuje się od bardzo dawna. Na jutro zapowiedziała konferencję związaną z publikacją ich pierwszego pakietu. Szczegółów na razie nie ujawnia. W ub.r. przedstawiła tylko wstępne plany multipleksów radia cyfrowego. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wielokrotnie podkreślał, że ponieważ analogowe częstotliwości są już niemal wyczerpane, radio musi pójść w kierunku emisji cyfrowej. To według regulatora jedyna szansa dla nowych projektów w tej dziedzinie.

D la DAB+ w Polsce w tzw. planie genewskim, rozdzielającym częstotliwości w Europie, przewidziano do trzech multipleksów ogólnopolskich. Ponadto Urząd Komunikacji Elektronicznej wygospodarował miejsce dla 34 lokalnych multipleksów w dużych i średnich miastach.

Zaletą technologii cyfrowej jest świetna jakość dźwięku. Emisja jest też tańsza od radia analogowego – według badań EBU nawet 10-krotnie. Niższe są też opłaty za koncesję pobierane przez KRRiT – ośmiokrotnie. Dla rozgłośni docierającej do 1 mln osób koszt wyniesie ok. 46 tys. zł zamiast 370 tys. zł.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane