Nagrodę im. Dariusza Fikusa 2019 za dziennikarstwo najwyższej próby otrzymali Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki - ogłoszono we środę w Warszawie.

Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej otrzymali nagrodę za cykl materiałów o imporcie antracytu z Donbasu.

- To wyróżnienie jest dla mnie bardzo cenne. Powoli zbliżamy się do końca książki o imporcie antracytu z Donbasu. Przed nami jeszcze kilka wyjazdów i bardzo dużo ciężkiej pracy. Bardzo dziękuję za nagrodę, bo to bardzo budujące i pozwala nam dalej robić to, co robimy - powiedziała Karolina Baca-Pogorzelska.

- Mam poczucie satysfakcji, jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Nagroda im. Dariusza Fikusa jest motywacją do tego, żeby zamknąć najdłuższy temat w moim życiu dziennikarskim, przynajmniej jak do tej pory. Chcę zamknąć klamrą wydanie, które będzie miało większą okładkę niż zazwyczaj mają teksty, które publikuję w Dzienniku Gazecie Prawnej - powiedział Michał Potocki.

Nagroda im. Dariusza Fikusa jest przyznawana za "tekstowy materiał dziennikarski, opublikowany drukiem w prasie lub w Internecie w poprzednim roku". Składa się na nią dyplom oraz 10 000 zł.

Kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa przyznała także Nagrodę Specjalną im. Dariusza Fikusa. Jak poinformował PAP członek kapituły Marcin Lewicki z Press Club Polska otrzymał ją dziennikarz i autor książek, red. Stefan Szczepłek, "za wieloletnie dziennikarstwo sportowe najwyższej próby oraz za udane przekraczanie granic własnej specjalizacji zawodowej".

Rada Press Club Polska przyznała Nagrodę Specjalną Press Club Polska Markowi i Tomaszowi Sekielskim za film "Tylko nie mów nikomu". "Nagrodę przyznaliśmy za stworzenie dokumentu o jednym z najbardziej bulwersujących zjawisk, którym jest pedofilia duchownych" - napisano w uzasadnieniu.