statystyki

Każdemu według potrzeb. KRRiT nierówno podzieliła pieniądze budżetowe dla radia

autor: Elżbieta Rutkowska13.05.2019, 07:34; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:56
Podział abonamentu między rozgłośniami zmienia się w kolejnych latach, ale różnice nie są procentowo tak duże, jak w przypadku tegorocznej rekompensaty. W tym roku najniższa kwota abonamentu wyniosła 8,5 mln zł (Zielona Góra), a najwyższa 9,9 mln zł (Kraków).

Podział abonamentu między rozgłośniami zmienia się w kolejnych latach, ale różnice nie są procentowo tak duże, jak w przypadku tegorocznej rekompensaty. W tym roku najniższa kwota abonamentu wyniosła 8,5 mln zł (Zielona Góra), a najwyższa 9,9 mln zł (Kraków).źródło: ShutterStock

Prawie 5 mln zł dostanie w tym roku z budżetu państwa radio publiczne z siedzibą w liczącym niewiele ponad 100 tys. mieszkańców Koszalinie, a tylko 3,4 mln zł – rozgłośnia w pięć razy większym Gdańsku (siedem, jeśli liczyć całe Trójmiasto). Radiom regionalnym z rekompensaty za osoby zwolnione z abonamentu rtv przypadnie ułamek tego, co dostała telewizja – łącznie 72,7 mln zł wobec 1,1 mld zł. Ale niektóre radia dostaną jeszcze mniej niż inne. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która w poprzednich latach środki z budżetu między 17 spółkami regionalnymi dzieliła po równo, tym razem wprowadziła spore różnice.

Najhojniej obdarzyła Radio Kraków – 5,85 mln zł. Niewiele mniej dostały rozgłośnie w Poznaniu (5,61 mln zł) i Opolu (5,47 mln zł). Trochę poniżej progu 5 mln zł znalazły się Koszalin (4,94 mln zł) i Białystok (4,83 mln zł). Po 4,4 mln zł wpłynie na konta spółek w Katowicach, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu. Kolejne progi dofinansowania są już dużo niższe. Pięć rozgłośni otrzyma po 3,65 mln zł – w Bydgoszczy, Lublinie, Rzeszowie, Warszawie i Zielonej Górze. Najniższe rekompensaty trafią zaś do Gdańska, Kielc i Olsztyna – po 3,4 mln zł.

Biuro prasowe KRRiT ogólnikowo wyjaśnia, że takiego podziału dokonano po „analizie danych finansowych związanych z realizacją misji publicznej i zgłoszonych przez spółki potrzeb”, a także „omówieniu sytuacji finansowej spółek mediów publicznych z przedstawicielami Ministerstwa Kultury oraz przewodniczącym Rady Mediów Narodowych”. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że oprócz zestawu audycji nadawanych w ramach realizacji misji regulator brał m.in. pod uwagę tzw. „rozszczepienia” – czyli dodatkowe programy miejskie emitowane równolegle z głównym pasmem regionalnym. Na większe kwoty można było też liczyć za inwestycje w sprzęt i infrastrukturę. Sytuację ekonomiczną uwzględniono w ten sposób, że wsparcie otrzymały spółki zagrożone kłopotami finansowymi.

– Myślę, że rada doceniła naszą koncepcję wydania środków z rekompensaty – mówi Piotr Ostrowski, prezes Radia Koszalin, które znalazło się w czołówce beneficjentów. Przed podziałem budżetowych pieniędzy każda rozgłośnia musiała przesłać do KRRiT wykaz planowanych audycji i innych przedsięwzięć, które chce w ten sposób sfinansować. – Oprócz głównego emitujemy program miejski w Słupsku – podkreśla Ostrowski. – Mamy ponadto redakcje w Pile, Kołobrzegu i Szczecinku. To wszystko kosztuje. Od wielu lat zwracałem też uwagę KRRiT, że Koszalin potrzebuje większego wsparcia, bo jesteśmy słabsi demograficznie i mamy mniejsze możliwości zarabiania na reklamach – argumentuje.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane