statystyki

Rutkowska: Składka do durszlaka, czyli kto płaci abonament RTV

autor: Elżbieta Rutkowska16.01.2019, 11:20; Aktualizacja: 16.01.2019, 11:33
Elżbieta Rutkowska

Elżbieta Rutkowskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Kto z państwa ma telewizor lub chociażby radio samochodowe, a mimo to nie opłaca abonamentu radiowo-telewizyjnego? Tylko szczerze! No właśnie. Pod względem szczelności nasz system finansowania mediów publicznych przypomina durszlak.

Obowiązku wynikającego z ustawy abonamentowej prawie nikt nie traktuje poważnie. Ponieważ płacić powinien ten, kto zarejestrował na Poczcie Polskiej swoje radio lub telewizor, połowa Polaków odbiorników po prostu nie zgłasza. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2018 r. podawała, że na 13,6 mln gospodarstw domowych w kraju rejestracji dokonało z tego niespełna 6,7 mln. Jaka część niezgłaszających naprawdę nie ma sprzętu, można tylko zgadywać. Ale trudno uwierzyć, by nie było go w co drugim domu.

Z tej połowy rodaków, która przestrzega przepisów o rejestracji, większość – 3,6 mln gospodarstw – jest ustawowo zwolniona z opłaty. Teoretycznie 3,1 mln rodzin powinno więc płacić na media. Stawki są takie same od 2016 r. i wynoszą miesięcznie 7 zł za samo radio albo 22,70 zł za telewizor lub radio i telewizor. Płaci co trzeci zobowiązany, czyli ok. 1 mln gospodarstw, a więc trochę ponad 7 proc. wszystkich gospodarstw w Polsce. Czyli prawie nikt. Co z tak jawnym lekceważeniem prawa robi państwo? Albo samo wywołuje kryzysy, albo na dziurawy system naszywa kolejne łaty. Zależy, kto rządzi.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Marcos(2019-01-16 16:55) Zgłoś naruszenie 281

    Nie mam radia i tv Można bez tego żyć . Starczy komputer podpięty do sieci i książki

    Odpowiedz
  • erwin(2019-01-16 22:36) Zgłoś naruszenie 220

    dokładnie - od 15 lat nie oglądam tv i nie słucham radia odkąd wyprowadziłem się od rodziców i w związku z tym nie posiadam. Dzieci da się inaczej zabawić.

    Odpowiedz
  • KB(2019-01-17 13:04) Zgłoś naruszenie 141

    Tylko czy TVP i radio są publiczne, czy rządowe?

    Odpowiedz
  • Piotr(2019-01-17 11:08) Zgłoś naruszenie 142

    Tak prawo mamy po prostu chore i zbójeckie.Ja mam kablówkę,opłacam abonament operatorowi.Dodatkowo Ustawa mimo wszystko nakłada na mnie kolejny obowiązek płacenia abonamentu RTV.Jestem więc za wadliwe,zbójeckie prawo dwukrotnie ukarany-przymuszony do płacenia.Dlaczego zatem,nie można na właścicielach sieci kablowych wymóc odprowadzania części kosztów ( nie mówię tu o kosztach licencyjnych ) za każdego swojego abonenta na rzecz właśnie omawianego tu abonamentu.Wszystko jest do zrobienia,tylko jak widać w tym wielkim torcie jest zbyt dużo gęb do wyżywienia i wszystko skupia się na przeciętnym Kowalskim.Nie bez powodu owleka się ciągle nową ustawę,lub czyni tylko ruchy pozoracji,iluzoryczne mające jedynie maskować nieróbstwo i czerpanie garściami.

    Odpowiedz
  • polak(2019-01-17 09:44) Zgłoś naruszenie 134

    A PO miało znieść abonament jeszcze w 2008 r i co NIC ! Tak właśnie obiecywał w kampami PO a później nie zrealizował.

    Odpowiedz
  • H(2019-01-17 08:07) Zgłoś naruszenie 111

    Należe do tej części która płaci abonament. Może pracownicy radia i Tv powinni pokazać przelewy czy opłacają abonament. brak wpłaty = brak wynagrodzenia.Jak znam życie pracownicy radia i tv mają zwolnienia z opłaty abonamentu. tak jak zatrudnieni w energetyca , mpk, piekarni itp.

    Odpowiedz
  • sert(2019-01-17 11:38) Zgłoś naruszenie 90

    Jeśli TV jest dofinansowana z budżetu państwa /moje podatki!/ to czy mam obowiązek wnosić dodatkową daninę i być dzięki temu osłem wśród cwaniaków.

    Odpowiedz
  • Czy wywołam mowę nienawiści (2019-01-17 17:11) Zgłoś naruszenie 87

    Czy wywołam mowę nienawiści jak przypomnę że był taki jeden co obiecywał likwidacje RTV a POtem komorników wszystkim i to przez US wysłał.A może On popełnił przestępstwo ,namawiając do niepłacenia Podatku skoro ściąganiem zajęli sie przez US. Może Mu brakła kasy gdyz musiał oplacić wycieczkę zycia rejsowym samolotem do Maciu Piciu!

    Odpowiedz
  • sudecki(2019-01-17 07:54) Zgłoś naruszenie 52

    Za abonament energii , gazu , wody ,Tv płacę . Często przebywam za granicą do 10 miesięcy rocznie, czy to sprawiedliwe żeby roczne koszty abonamentow przekraczały koszty zużycia nie lepiej wliczyç abonament do kosztòw

    Odpowiedz