Sejm nie zajmie się na obecnym posiedzeniu projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych autorstwa posłów PiS - zdecydował w środę Konwent Seniorów. O tej decyzji poinformował PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

"Z porządku obrad usunięty został projekt nowelizacji przyznającej 1,2 mld zł panu (prezesowi TVP, Jackowi) Kurskiemu" - powiedział PAP Stanisław Tyszka. Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych autorstwa posłów PiS zakłada wprowadzenie rekompensaty dla publicznej radiofonii i telewizji w wysokości 1 mld 260 mln zł w związku z ubytkiem opłat abonamentowych w latach 2018-19. Zdaniem projektodawców propozycja ta ma zapewnić lepsze finansowanie mediów publicznych w Polsce.

Sejm miał rozpatrzyć projekt w środę po południu.

Jak podkreślił wicemarszałek Sejmu, "widać partia władzy wstydzi się tego, co zrobiły ostatnio Wiadomośći TVP". Chodzi o jeden z materiałów wyemitowanych w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W materiale m.in. przypomniano zabójstwo w 2010 r. działacza PiS z Łodzi Marka Rosiaka, a jako przykłady mowy nienawiści przywołano wypowiedzi polityków opozycji, m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny o "PiS-owskiej szarańczy" czy wypowiedź b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, że "trzeba czasami mieć odwagę i lać się dechą z takimi ludźmi".

Ponadto, jak poinformował PAP Tyszka, bieżące posiedzenie Sejmu będzie dwudniowe, a nie jak wcześniej planowano - trzydniowe. Oznacza to rezygnację z piątkowego posiedzenia, a punkty, które miały zostać rozpatrzone w piątek zostaną przesunięte na czwartek wieczór.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka przekazał PAP, że przewodniczący komisji, których posiedzenia zaplanowano na środę, "przełożyli je m.in. z powodu prac nad budżetem 2019 r. w Sali Plenarnej". "Politycy wskazywali także na inne przyczyny organizacyjne" - wskazał.

Na środę planowano posiedzenia m.in. komisji: kultury fizycznej, sportu i turystyki, obrony narodowej, cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii oraz polityki społecznej i rodziny. W poniedziałek planowane na wtorek posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. VAT odwołał jej szef poseł Marcin Horała (PiS).