statystyki

Za radio w najmowanym aucie należy się abonament

autor: Jakub Styczyński08.09.2017, 07:00
Właścicielom firm często wydaje się, że jeśli leasingują auta, to nie mają obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego za zainstalowane w nich urządzenia. To jednak błędne przekonanie.

Właścicielom firm często wydaje się, że jeśli leasingują auta, to nie mają obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego za zainstalowane w nich urządzenia. To jednak błędne przekonanie.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca ponosi opłaty nie tylko za odbiorniki we własnych samochodach, lecz także leasingowanych i dzierżawionych. I nie ma znaczenia, że zamontowane w nich radia nie są używane.

Właścicielom firm często wydaje się, że jeśli leasingują auta, to nie mają obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego za zainstalowane w nich urządzenia. To jednak błędne przekonanie.

– Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego (polegającego na czasowym przekazaniu auta w użytkowanie – red.), jak i innych rodzajów leasingu istnieje obowiązek płacenia abonamentu RTV. Spoczywa on na leasingobiorcy, nie zaś na leasingodawcy – komentuje radca prawny Wojciech Szymczak z Kancelarii Prawnej Media.

W tym przypadku nie ma bowiem zastosowania art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1204 ze zm.; dalej. u.o. o.a.), stanowiący, że „rejestracji nie podlegają odbiorniki przeznaczone wyłącznie do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy”. A ponieważ czynności sprzedaży odbiorników nie należą do przedmiotu działalności gospodarczej stron umowy leasingu, to leasingobiorca ma obowiązek opłacić abonament (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 17 października 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 983/16).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mis Coralgol(2017-09-11 12:03) Zgłoś naruszenie 40

  Listonosz Ciebie skontroluje.....ja wyszarpałem radio i wyrzuciłem Tuskowi .On miał zlikwidować abonament!

  Odpowiedz
 • Inspektor(2017-09-12 08:37) Zgłoś naruszenie 30

  Konstytucja POstrytucja zabrania ukrytych POdatków.

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-09-12 13:06) Zgłoś naruszenie 20

  nie wiem czy ja się różnię od światłych ustawodawców ( może właśnie tą światłością) ale ja być może w przeciwieństwie do nich gdzie bym się nie znajdował ( czy w swoim czy obcym pojeździe, w służbowym aucie czy autobusie, w domu własnym, biurze czy urzędzie ) zawsze mam przy sobie jedną i co ciekawe tę samą par e uszu a i mózg odbierający informacje płynące z eteru też ciągle ten sam. zatem dlaczego moc a ustaw światle objawia sie prawda ze występuję w więcej niż jednej postaci

  Odpowiedz
 • pikuś (2017-09-08 07:47) Zgłoś naruszenie 20

  Żaden abonament się za radio i telewizor nie należy! Jest to nielegalny haracz wymuszany przez państwo. Ja żadnej umowy ze spółką TVP SA, czy Polskie Radio SA nie zawierałem.

  Odpowiedz
 • Julita(2017-09-15 15:21) Zgłoś naruszenie 00

  To pięknie! Jeszcze za to będę płacić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane