statystyki

Za radio w najmowanym aucie należy się abonament

autor: Jakub Styczyński08.09.2017, 07:00
Właścicielom firm często wydaje się, że jeśli leasingują auta, to nie mają obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego za zainstalowane w nich urządzenia. To jednak błędne przekonanie.

Właścicielom firm często wydaje się, że jeśli leasingują auta, to nie mają obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego za zainstalowane w nich urządzenia. To jednak błędne przekonanie.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca ponosi opłaty nie tylko za odbiorniki we własnych samochodach, lecz także leasingowanych i dzierżawionych. I nie ma znaczenia, że zamontowane w nich radia nie są używane.

Właścicielom firm często wydaje się, że jeśli leasingują auta, to nie mają obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego za zainstalowane w nich urządzenia. To jednak błędne przekonanie.

– Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego (polegającego na czasowym przekazaniu auta w użytkowanie – red.), jak i innych rodzajów leasingu istnieje obowiązek płacenia abonamentu RTV. Spoczywa on na leasingobiorcy, nie zaś na leasingodawcy – komentuje radca prawny Wojciech Szymczak z Kancelarii Prawnej Media.

W tym przypadku nie ma bowiem zastosowania art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1204 ze zm.; dalej. u.o. o.a.), stanowiący, że „rejestracji nie podlegają odbiorniki przeznaczone wyłącznie do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy”. A ponieważ czynności sprzedaży odbiorników nie należą do przedmiotu działalności gospodarczej stron umowy leasingu, to leasingobiorca ma obowiązek opłacić abonament (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 17 października 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 983/16).


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mis Coralgol(2017-09-11 12:03) Zgłoś naruszenie 40

  Listonosz Ciebie skontroluje.....ja wyszarpałem radio i wyrzuciłem Tuskowi .On miał zlikwidować abonament!

  Odpowiedz
 • Inspektor(2017-09-12 08:37) Zgłoś naruszenie 30

  Konstytucja POstrytucja zabrania ukrytych POdatków.

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-09-12 13:06) Zgłoś naruszenie 20

  nie wiem czy ja się różnię od światłych ustawodawców ( może właśnie tą światłością) ale ja być może w przeciwieństwie do nich gdzie bym się nie znajdował ( czy w swoim czy obcym pojeździe, w służbowym aucie czy autobusie, w domu własnym, biurze czy urzędzie ) zawsze mam przy sobie jedną i co ciekawe tę samą par e uszu a i mózg odbierający informacje płynące z eteru też ciągle ten sam. zatem dlaczego moc a ustaw światle objawia sie prawda ze występuję w więcej niż jednej postaci

  Odpowiedz
 • pikuś (2017-09-08 07:47) Zgłoś naruszenie 20

  Żaden abonament się za radio i telewizor nie należy! Jest to nielegalny haracz wymuszany przez państwo. Ja żadnej umowy ze spółką TVP SA, czy Polskie Radio SA nie zawierałem.

  Odpowiedz
 • Julita(2017-09-15 15:21) Zgłoś naruszenie 00

  To pięknie! Jeszcze za to będę płacić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane