Jak damskie spódnice ocaliły przed wyburzeniem krakowskie mury obronne? W którym forcie służył przyszły polski premier Wincenty Witos? W którym produkowano tanie wina owocowe? Do którego fortu prowadzi Diabelski Most, a nad którym latały niegdyś Wrony, Żaby i Salamandry? Przy którym wylądowała amerykańska Latająca Forteca? Dlaczego malowanie jaj wielkanocnych było w Krakowie zabronione, a zakaz ten uchylił dopiero Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski w 2008 r.?

O tych faktach i anegdotach oraz o historii budynków broniących niegdyś Krakowa będzie można usłyszeć, a wiele obiektów także zobaczyć i zwiedzić, w trakcie Dni Twierdzy Kraków. Wydarzenie, które jest organizowane przez Gminę Miejską Kraków, potrwa od 8 do 17 września 2023 r.

Z dawnej Twierdzy Kraków liczącej ok. 180 obiektów i rozbudowywanej przez prawie 70 lat, przede wszystkim w okresie 1850-1914, pozostało do dzisiaj ok. 100 budynków. Tworzą one wspólnie z Wawelem, murami obronnymi z Bramą Floriańską i Barbakanem współczesną Twierdzę Kraków, czyli miejski projekt, który ma przybliżyć dziedzictwo dawnej architektury obronnej. To dziś jeden z najnowszych i najciekawszych produktów turystycznych miasta, bo pokazuje jak można zarządzać dziedzictwem uznawanym niegdyś za trudne.

Dawne budynki wojskowe w większości przeszły już „do cywila” i zostały zaadaptowane do celów edukacji, kultury, sportu, czy nauki. Służą zarówno instytucjom gminnym, państwowym, organizacjom pozarządowym i firmom prywatnym. Wszystkie były świadkami dawnych wydarzeń, które znamy z książek lub filmów. Obecnie wchodząc w ich mury, można poznać mniej znane dzieje Krakowa, dowiedzieć się o ciekawych faktach, a może nawet odkryć tajemnice.

Mateusz Drożdż

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Program wydarzeń i informacje o zapisach na zwiedzanie dostępne są na stronach: www.twierdzakrakow.pl oraz muzeum-ak.pl