RKS w Bądeczu nieprzerwanie od siedmiu dekad funkcjonuje w oparciu o spółdzielcze wartości, będąc nowocześnie zarządzaną firmą, wytyczającą kierunki rozwoju branży w Polsce, m.in. w chowie i hodowli trzody chlewnej
i bydła oraz produkcji mleka.

Rolniczy Kombinat Spółdzielczy został założony 7 marca 1953 roku i do dziś nieustannie działa pod szyldem RKS, zgodnie z zasadami spółdzielczości, które w rolnictwie sprawdzają się idealnie – zaznacza Antoni Wysocki, na przestrzeni tych 70 lat trzeci prezes tej spółdzielni. Jej współzałożyciel – Franciszek Tomczyk – zarządzał do 1985 r., po czym stery przejął jego bliski współpracownik Mieczysław Zaremba, który piastował tę funkcję do 2020 r., kiedy to na prezesa RKS został wybrany Antoni Wysocki. Obecny prezes związany jest ze spółdzielnią od wielu lat, jest doświadczonym agronomem, a w zarządzaniu konsekwentnie realizuje przyjętą strategię nieustannego unowocześniania przedsiębiorstwa w myśl zasady „kto stoi w miejscu, ten się cofa”. – W efektywnej hodowli zwierząt 
i wysokowydajnych uprawach roślin potrzeba wielu lat wytężonej, systematycznej pracy. Tu nic nie dzieje się przypadkiem, a wyniki wymagają wdrażania wieloletnich planów i inwestycji – podkreśla prezes A. Wysocki. 

RKS jest znany w branży z ponadprzeciętnych efektów. To nowocześnie zarządzane, wielozadaniowe przedsiębiorstwo o zdywersyfikowanej ofercie, nieustannie podnosi poprzeczkę. Firma inwestuje zarówno w maszyny, infrastrukturę, jak i kolejne badania nad zwiększeniem wydajności i jakości produktów, przy utrzymaniu optymalnych kosztów, zasad racjonalnej i ekologicznej agrotechniki, zrównoważonego poziomu plonów i dobrostanu hodowanych zwierząt. W ostatnich latach zwiększono średnią wydajność laktacyjną krów do ponad 13 tys. litrów mleka rocznie, skrócony został okres międzywycieleniowy do 383 dni oraz została wydłużona o rok żywotność zwierząt, dzięki czemu rodzi się większa ilość jałówek. Pozyskane fundusze przeznaczono na tak istotne inwestycje, jak instalację paneli fotowoltaicznych, zakup dwóch nowoczesnych, wydajnych kombajnów, modernizację i rozbudowę budynków dla trzody chlewnej i fermy krów, czy wdrożenie systemu nawożenia pól przy zastosowaniu nawigacji satelitarnej.

Joanna Chrustek, Jacek Majewski

ikona lupy />
Materiały prasowe

Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Bądeczu:

  • 2 tys. ha gospodarstw na terenie czterech gmin woj. wielkopolskiego,
  • intensywny chów trzody chlewnej (18 tys. tuczników rocznie),
  • wydajna hodowla 2,5 tys. sztuk bydła (1 tys. to krowy mleczne),
  • produkcja wysokiej jakości mleka, które trafia do czołowych przedsiębiorstw produkcji spożywczej w Polsce, 
  • uprawy m.in. zbóż, kukurydzy, rzepaku i buraków cukrowych, z których firma produkuje naturalne pasze na potrzeby własnej hodowli.