Nawiązanie współpracy z największym polskim producentem branży mlecznej czy medale na wystawach rolnych, to jedne z wielu ubiegłorocznych sukcesów Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu, który świętował również swój jubileusz 70-lecia. Ponadto, RKS został po raz 8 zdobywcą medalu QI 2023 w Programie Najwyższa Jakość Quality International. W tym roku RKS ma zatem szansę na nagrodę specjalną – statuetkę Diamentu QI.

– W ubiegłym roku największym sukcesem biznesowym RKS-u było pozyskanie nowego, znaczącego odbiorcy naszego mleka – Mlekovity. Zapotrzebowanie tego producenta jest tak duże, że kierujemy do niego całą ilość surowca, w dodatku za lepszą cenę, niż od poprzedniego odbiorcy. Co ciekawe, przy dokładnie takim samym procesie chowu i pozyskiwania mleka, okazało się, że ma ono lepsze parametry, niż wcześniej. Co ważne, surowiec zawsze indeksuje odbiorca i okazało się, że wcześniej nasze mleko miało zaniżane właściwości. A wyższa zawartość np. tłuszczu o choćby pół procenta, to wyższy dochód dla naszej spółdzielni – mówi Antoni Wysocki, Prezes Zarządu RKS w Bądeczu.

W 2023 r. przedsiębiorstwo zdobyło też znaczące laury na wystawach rolnych w Polsce. – Największy sukces, to tytuł Superczempiona dla jednej z naszych krów na wystawie regionalnej bydła mlecznego w Sielinku. Liga, bo tak nazywa się krowa, daje ponad 12 tys. litrów mleka, o zawartości 3,54 proc. tłuszczu i 3,3 białka. 3-letnie zwierzę, na co dzień przebywa na fermie RKS w Czajczu i z uwagi na swoje predyspozycje od urodzenia hodowane jest pod kątem udziału w wystawach, dzięki którym RKS potwierdza i umacnia swoją wysoką pozycję w branży rolnej w Polsce. To nie pierwszy sukces Ligii. W ub. roku została także Czempionem na XXX Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu.

ikona lupy />
Materiały prasowe

Obchodzący w ub. roku jubileusz 70-lecia RKS w Bądeczu od początku funkcjonuje w oparciu o spółdzielcze wartości. Dziś jest to nowocześnie zarządzana firma, wytyczająca kierunki rozwoju branży rolnej w Polsce. Gospodarstwa RKS obejmują ok. 2 tys. ha na terenie czterech gmin woj. wielkopolskiego. Kombinat znany jest z efektywnej hodowli krów (stado liczy 2,5 tys.) oraz trzody chlewnej (18 tys. tuczników rocznie). RKS posiada również uprawy roślinne, z których produkuje naturalne pasze.

W ostatnich latach zwiększona została średnia wydajność laktacyjna od krowy do ponad 13 tys. litrów mleka, skrócony został okres międzywycieleniowy do 383 dni oraz o rok wydłużono żywotność zwierząt. Po zdobyciu ostatnich czempionatów wzrosło zainteresowanie rynku jałówkami z RKS-u, dzięki czemu spółdzielnia może przeznaczać znaczne środki na inwestycje. W ostatnim czasie był to m.in. zakup paneli fotowoltaicznych, dwóch nowoczesnych kombajnów, systemu nawigacji satelitarnej stosowanej do nawożenia pól czy modernizacje budynków trzody chlewnej i fermy krów.

Joanna Chrustek