O ile w latach poprzednich w lepszej sytuacji były gospodarstwa upraw rolnych, to obecnie koniunktura sprzyja hodowcom zwierząt i producentom mleka. Wygrywają przedsiębiorstwa stawiające na zróżnicowaną działalność, jak Rolniczy Kombinat Spółdzielczy (RKS) w Bądeczu (woj. wielkopolskie).

Rolnictwo odzyskuje stabilizację

Polskie rolnictwo odzyskuje stabilizację, zwłaszcza w branży produkcji zwierzęcej i mleczarskiej. Ceny mleka w ostatnich miesiącach wzrosły o ok. 25 proc., a bydła o blisko 20 proc. Trochę w gorszej sytuacji są producenci trzody chlewnej, bowiem tu ceny spadły o prawie 15 proc. Przedsiębiorstwa skoncentrowane na jednym rodzaju produkcji mogą być szczególnie narażone na wahania koniunktury. Wielobranżowy Rolniczy Kombinat Spółdzielczy jest na to uodporniony. Na jego przykładzie widać wyraźnie, jak strategia dywersyfikacji produkcji, inwestycje w precyzyjne technologie, skuteczne metody zarządzania i wieloletnie doświadczenie wpływają na stabilność w obliczu dynamicznych zmian.

RKS, dzięki szerokiemu spektrum działalności, obejmującemu uprawy roślinne (zwłaszcza na własne potrzeby produkcji pasz), poprzez hodowlę bydła i trzody chlewnej, aż po swoją sztandarową domenę, jaką jest wysokowydajna produkcja mleka, minimalizuje ryzyko. Inwestycje w nowoczesne technologie, jak systemy precyzyjnego rolnictwa wykorzystujące nawigację satelitarną, roboty udojowe, metody nawożenia oparte na precyzyjnych danych, produkcja energii z paneli fotowoltaicznych czy inwestycje w nowoczesne kombajny, umożliwiają nie tylko zwiększenie wydajności, ale i optymalizację kosztów.

70-letnia tradycja rolnictwa

Kombinat zdobył uznanie rynku za ponadprzeciętne efekty produkcji. Liczby mówią same za siebie. RKS to piękna, ponad 70-letnia tradycja rolnictwa opartego na zasadach spółdzielczości, 3 olbrzymie gospodarstwa o łącznej pow. 2 tys. ha na terenie 4 gmin, ponad 10 tys. sztuk trzody chlewnej i 2,5 tys. bydła, w tym stado ponad 1 tys. krów mlecznych (w tym z tytułami czempionów i super czempionów), ze średnią wydajnością w sumie 13 tys. litrów mleka rocznie w klasie extra. – Tradycja, choć stanowi solidny fundament, musi iść w parze z innowacjami. W kontekście rosnącej konkurencji oraz wymagań ekologicznych, rozwój technologiczny jest nieodzowny. Wielobranżowość i nieprzerwane inwestycje stanowią o naszym progresie i umożliwiają zachowanie stabilności nawet w trudnych warunkach rynkowych – podkreśla Antoni Wysocki, Prezes Zarządu Spółdzielni.

Rolniczy Kombinat Spółdzielczy jest od dekad inspiracją dla całego sektora. Dowodzi, że skuteczna strategia opiera się przede wszystkim na zdolności do szybkiej adaptacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań, co jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności całego polskiego rolnictwa.

Joanna Chrustek

ikona lupy />
Materiały prasowe