Przedsiębiorstwa rolne w Polsce prowadzą swoją działalność w sposób coraz bardziej innowacyjny, zrównoważony i konkurencyjny na wymagającym rynku. Liderem w tej dziedzinie jest Rolniczy Kombinat Spółdzielczy (RKS) w Bądeczu, który łączy wspaniałe tradycje tego sektora z najnowszymi osiągnięciami technologii.

RKS jest przedsiębiorstwem multibranżowym. Trzon jego działalności stanowi przede wszystkim chów trzody i hodowla bydła mlecznego oraz m.in. uprawy zbóż, rzepaku, czy buraków cukrowych. W codziennej pracy wykorzystuje nowoczesne technologie – automatyczne urządzenia, tabor pojazdów i maszyn czy systemy precyzyjnego rolnictwa. – W styczniu br. instalujemy pierwsze trzy nowoczesne roboty do dojenia krów. W nieodległej perspektywie cała ferma bydła mlecznego zostanie w pełni zrobotyzowana. Zastosowanie robotów zwiększa wydajność, ale również zapewnia najwyższą jakość pozyskiwanego mleka i poprawia warunki dobrostanu zwierząt. Urządzenia, wspomagane zaawansowanymi algorytmami i czujnikami, monitorują stan zdrowia krów w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję w razie konieczności – mówi Antoni Wysocki, Prezes Zarządu RKS w Bądeczu.

ikona lupy />
Innowacje zmieniają polskie rolnictwo / Materiały prasowe

Współczesne rolnictwo stoi przed takimi wyzwaniami, jak zmiany klimatyczne, rosnące wymagania ekologiczne oraz konieczność wdrażania nowych technologii opartych np. o sztuczną inteligencję, która znajduje zastosowanie w analizie danych wydajności upraw, prognozowania plonów, a także w optymalizacji działań agrotechnicznych. RKS nieustannie stawia czoła tym wyzwaniom, łącząc tradycję z nowoczesnością, osiągając coraz lepsze wyniki przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia zasobów. Planuje dalszą modernizację swoich zakładów oraz umacnianie swojej pozycji na rynku. Wdrożona technologia zaawansowanej nawigacji satelitarnej służy do monitorowania upraw i optymalizacji zastosowania nawozów. Zmniejszono ilość stosowanych środków, co przynosi korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i środowiska. Nowoczesne kombajny i maszyny rolnicze RKS-u są wyposażone w czujniki i systemy zbierania danych, co pozwala na monitorowanie plonów w czasie rzeczywistym i lepsze zarządzanie zasobami. – Jesteśmy efektywnym przedsiębiorstwem branży rolnej na miarę XXI wieku, dynamicznym, innowacyjnym oraz odpowiedzialnym za środowisko naturalne i lokalną społeczność – podkreśla prezes Antoni Wysocki. Dlatego też priorytetem dla RKS jest zrównoważony rozwój gospodarstw, którymi zarządza, jak i terenów, na których się one znajdują. To aż cztery gminy woj. wielkopolskiego. Kombinat rozbudowuje systemy odnawialnych źródeł energii – instalacje fotowoltaiczne i biogazownie. – Inwestycje te pozwalają nie tylko zmniejszać emisję dwutlenku węgla, ale również obniżać koszty operacyjne. Działania te wspiera zastosowanie gospodarki obiegu zamkniętego, czyli wykorzystanie odpadów jako surowce wtórne lub przetwarzanie ich w energię – zaznacza prezes RKS.

Podejście Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego do innowacji umacnia jego pozycję na rynku krajowym i międzynarodowym. Dzięki nowoczesnym technologiom może oferować produkty najwyższej jakości, spełniające rosnące wymagania konsumentów. Jest doskonałym przykładem polskiego producenta, który skutecznie konkuruje na europejskim rynku. Udowadnia, że nasze rolnictwo może być zarówno nowoczesne, jak i zrównoważone, a inwestycje w innowacje są nie tylko sposobem na zwiększenie wydajności, ale również drogą do budowania przyjaznego rolnictwa przyszłości.

Joanna Chrustek