Dbałość o środowisko naturalne wyznacza kierunki rozwoju branży energetycznej i kolejowej

Rozmowa z Wojciechem Kosińskim, Dyrektorem ds. Marketingu i Sprzedaży przedsiębiorstwa Strunobet-Migacz Sp. z o.o., największego w Polsce producenta słupów strunobetonowych oraz znaczącego dostawcy urządzeń do dystrybucji energii dla branży energetycznej, kolejowej i wielu innych sektorów gospodarki.

Spółka osiągnęła sukces na rynku polskim i stała się znaczącym partnerem dla zagranicznych inwestorów. Jakie czynniki wpłynęły na dzisiejszą wysoką pozycję Państwa przedsiębiorstwa?

Niezmiernie miło jest mi słyszeć taką opinię o firmie. Rzeczywiście, na trwale wpisaliśmy się w polski rynek dostawców urządzeń i elementów dla systemu dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej, będąc niekwestionowanym liderem w produkcji strunobetonowych żerdzi wykorzystywanych w infrastrukturze energetycznej, przemysłowej i komunalnej. Jednocześnie, należymy do czołowych dostawców nasłupowych stacji transformatorowych, stanowisk słupowych średniego i niskiego napięcia, obudów oraz kompletnych stacji transformatorowych średniego napięcia dla szerokiej gamy odbiorców w kraju i za granicą.

ikona lupy />
Kontenerowa stacja transformatorowa SN typu KSW / fot. materiały prasowe

Naszą obecną pozycję osiągnęliśmy poprzez ciągły rozwój firmy ze szczególnym ukierunkowaniem na jakość, z uwzględnieniem wysokich standardów związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Kierując dostawy do odbiorców w Polsce oraz za granicą na dynamicznie powiększające się rynki, słuchamy naszych klientów starając się maksymalnie dopasować ofertę do ich wymagań. Muszę przyznać, że nam się to udaje, co dobrze wróży na przyszłość.

Perspektywa ostatnich lat pokazuje niezwykłą dynamikę wzrostu i rozwoju firmy Strunobet-Migacz w odpowiedzi na zmieniający się rynek energetyczny i liczne, w związku z tym, inwestycje w Polsce i za granicą. Jak oceni Pan ten rok w odniesieniu do Państwa działalności, czy można go zaliczyć do udanych w kontekście działań rozwojowych?

ikona lupy />
Słup ETG zainstalowany na stacji Czarnca k. Kuzek / fot. materiały prasowe

Kierując naszą ofertę do 4 segmentów rynkowych czyli: Energetyki zawodowej, Odnawialnych Źródeł Energii, Energetyki przemysłowej i telekomunikacji oraz Infrastruktury drogowo-kolejowej, widzimy dużą dynamikę wzrostu tych segmentów. Szczególnie obszar związany z infrastrukturą kolejową, z perspektywy zastosowania naszych produktów, generuje duże wzrosty.

Szacujemy że naszymi wyrobami pokrywamy znaczną część rocznego zapotrzebowania we wszystkich sektorach, co potwierdza słuszność wybranej drogi. Nie mógłbym tego potwierdzić, gdyby nie ciągły rozwój technologii i innowacyjności w naszej firmie co, miało ogromny wpływ na dzisiejszy sukces.

Na co dziś kładą Państwo największy nacisk, co jest najbardziej istotne? Jak dużą rolę w realizowaniu projektów odgrywają wspomniane innowacje i zaawansowane technologie?

Dzisiejszy rynek elektrotechniczny stanowi dla producentów aparatury duże wyzwanie. Oczywiście wysokie wymagania jakościowe, niska emisyjność, innowacyjność są podstawą, ale nie możemy zapominać o szeroko rozumianej kreatywności. Jako Strunobet-Migacz staramy się nie tylko nadążać za rozwojem rynku, ale również, jako lider, wpływać na wyznaczanie standardów. Właśnie wprowadzamy na rynek słup hybrydowy, strunobetonowo-stalowy przeznaczony dla linii 110 kV, z możliwością zastosowania w sieciach SN o podwyższonych wymaganiach. Do skonstruowania i wdrożenia tej technologii zachęciła nas szczegółowa analiza rynku transmisji i dystrybucji energii w Polsce. Linie wybudowane w latach 60. ubiegłego wieku (seria SBO) z wykorzystaniem żerdzi BSW, będą wymieniane ze względu na zły stan techniczny, nieodpowiednie parametry zwarciowe i niską obciążalność prądową. Przebudowy w najbliższym czasie będą również wymagały linie ze słupami kratowymi. Będąc po pierwszych rozmowach z potencjalnymi użytkownikami naszych nowych rozwiązań jesteśmy optymistami co do stosowania tego produktu.

O jakich bieżących projektach i nowych inwestycjach z perspektywy Strunobet-Migacz możemy powiedzieć, że należą do najbardziej znaczących w branży?

ikona lupy />
Stanowisko słupowe średniego napięcia / fot. materiały prasowe

Wśród takich istotnych działań jest bez wątpienia budowa Infrastruktury Systemu ERTMS/GSM-R na trasach PKP dla Polskich Linii Kolejowych S.A. GSMR, czyli Globalny System Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej, to wewnętrzna, cyfrowa łączność komórkowa GSM, przeznaczona do transmisji danych dla systemów ETCS i dyspozytorskich.

Dla polskiej sieci stanowić to będzie krok do osiągnięcia najwyższego standardu interoperacyjności ogólnoeuropejskiego systemu kolejowego. Jako że wielosegmentowe maszty strunobetonowe stanowią element do montażu anten i urządzeń systemu przesyłu danych jesteśmy mocno zaangażowani w ten projekt.

Kolejną inwestycją jest rozbudowa linii kolejowych w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiąże się ona z budową całkowicie nowej infrastruktury. Obecnie, za rozwojowy, na nowo elektryfikowanych odcinkach, uznaje się system 25 kV i 50 Hz. Odnosi się to zwłaszcza do linii przewidzianych do ruchu z prędkościami powyżej 250 km/h. Nasza firma dostarcza już od kilku lat słupy typu ETG służące do podwieszania sieci trakcyjnej i jest mocno zaangażowana w ten projekt.

Wysokie wymagania stawiane przed dostawcami tego typu inwestycji strategicznych dla kraju, są dla nas kołem zamachowym rozwoju.

Jakie są trendy w branżach energetycznej i kolejowej w kontekście nowych dyrektyw unijnych w zakresie klimatu i energii oraz jak na tym tle kształtują się perspektywy działalności i dalszych kierunków podążania Państwa spółki? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie się zmierzyć w najbliższych latach?

Moim zdaniem, branżę energetyczną czeka dynamiczny rozwój uwarunkowany aspektami środowiskowymi, które automatycznie kreślą nowe trendy. Boom w OZE spowodował konieczność modernizacji i rozbudowy sieci dystrybucji i transmisji energii, co między innymi przełożyło się na zwiększone zapotrzebowanie na napowietrzne i kontenerowe stacje transformatorowe, a rozwój infrastruktury energetycznej wygenerował konieczność inwestycji w magazyny energii. Prowadzimy prace rozwojowe w tych obszarach, tak aby nasza oferta była ciągle aktualna, innowacyjna i zachęcająca do współpracy. Stawiamy na zwiększanie jej kompleksowości poprzez kooperację z producentami aparatury elektrotechnicznej, projektantami, firmami wykonawczymi i dostawcami nowych technologii.

Nacisk na jakość i innowacyjność daje nam pewność pozytywnego postrzegania naszej firmy przez rynek, a podejmowana systematycznie współpraca daje nam możliwość dalszego rozwoju. Poprzez świadomie prowadzone działania marketingowe, staramy się docierać do coraz szerszego grona Klientów na rynku krajowym i zagranicznym. Akcentujemy naszą obecność w lokalnych środowiskach, gdzie znajdują się nasze zakłady produkcyjne, czyli w Lewinie Brzeskim, Kuzkach k. Włoszczowy i Grzybowie. Nasze fabryki cechuje niski ślad węglowy, co związane jest z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzeniem gazu ziemnego jako paliwa, wykorzystywanego w technologiach produkcji.

W kolejnych latach będziemy stawiać na poszerzanie zakresu oferty, rozwój produktów i zwiększanie kompleksowości dostaw, a także rozwijać rynki eksportowe i poszukiwać nowych sektorów, w których moglibyśmy zaistnieć.

Rozmawiała Joanna Chrustek

ikona lupy />
fot. materiały prasowe