Z inicjatywy polskiej firmy w Łodzi odbył się Szczyt Zrównoważonego Rozwoju Sudanu Południowego

Firma Intereko Energia Sp. z o.o. świadcząc specjalistyczne usługi w zakresie gospodarki odpadami poprodukcyjnymi i przemysłowymi poprzez własne, innowacyjne technologie, od kilku lat realizuje w Afryce nowatorski program likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci oraz produkcji z odpadów energii i wielu komponentów, aktywnie wpływając tam na wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju.

W tym duchu łódzka spółka zorganizowała w Łodzi międzynarodowy Szczyt Zrównoważonego Rozwoju Sudanu Południowego (Sustaianable Business Summit).

W organizację Szczytu zaangażowało się wiele instytucji i firm, m.in. rząd Sudanu Południowego, UNESCO, Międzyrządowa Organizacja UNASDG IGO, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Uniwersytet Łódzki, a także przedstawiciele Rady USA ds. Globalnego Rozwoju i amerykańskie organizacje pozarządowe. Firma Intereko Energia, jako organizator szczytu przewodniczyła całemu przedsięwzięciu. Wydarzenie miało na celu poznanie perspektyw, możliwości i oczekiwań Sudanu Południowego, młodego, afrykańskiego kraju (powstał w 2011 r. w wyniku odłączenia się od Sudanu), w zakresie kierunków jego rozwoju. Dyskusje i prezentacje dotyczyły m.in. takich tematów jak, gospodarowanie odpadami, zielona infrastruktura, prawa człowieka, bezpieczeństwo, rolnictwo, opieka zdrowotna czy edukacja. Uczestnicy podzielili się innowacyjnymi praktykami i technologiami mającymi na celu zwiększenie wydajności rolnej przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w kontekście wyzwań związanych ze zmianami klimatu. Dyskusje toczyły się również wokół ochrony bioróżnorodności, przywracaniu siedlisk dzikich zwierząt, zahamowaniu wylesiania, odpowiedzialnych praktyk w hodowli, wspierania przedsiębiorczości, możliwości inwestycyjnych, czy innowacyjnych strategii rynkowych. – Cenne spostrzeżenia i twórcze pomysły, jakie zostały zdefiniowane podczas Szczytu będą systematycznie wdrażane w życie. Jest nadzieja na ekologiczną i zrównoważoną przyszłość Sudanu Południowego i cieszę się, że jako pomysłodawca i organizator tego wydarzenia nasza firma ma w tym swój udział – mówi Jarosław Grobelny, Prezes Zarządu Intereko Energia, i dodaje: – Udało się nawiązywać cenne kontakty z przedstawicielami różnych środowisk, którym przyświeca wspólny cel. Wydarzenie rozpaliło w nas iskrę, aby wdrażać zmiany, promując zrównoważone praktyki w kolejnym afrykańskim kraju.

Efektem Szczytu Zrównoważonego Rozwoju Sudanu Południowego było podpisanie memorandum z rządem tego kraju, reprezentowanym przez Josepha Maleka Aropa, wiceministra sprawiedliwości oraz podpisane protokoły ustaleń odnośnie pomocy, rozwoju, czy praw człowieka, które stanowić będą podstawę dalszej współpracy.

ikona lupy />
Delegacja rządowa Sudanu Południowego. Od lewej: Onyoti Adigo Nyikwec, Minister Rolnictwa i Rybołówstwa; Joseph Malek Arop, Wiceminister Sprawiedliwości i Spraw Konstytucyjnych; Agok Makur Kur, Wiceminister Finansów i Planowania. / fot. materiały prasowe

Intereko Energia od lat realizuje szereg projektów środowiskowych skierowanych dla krajów rozwijających się. 2 lata temu firma została partnerem technicznym Organizacji Międzyrządowej UNASDG IGO do realizacji projektów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Działania polegają na monitorowaniu, doradztwie i łączeniu partnerów projektów, funduszy kapitałowych, rządów i innych powiązanych stron do uzyskania synergii aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Polska firma, dostarczając skuteczne rozwiązania wyznacza kierunki zrównoważonej transformacji. – Bezpośrednie korzyści odczuwają lokalne społeczności, a w rezultacie regiony i całe państwa. Mamy realny wpływ na kreowanie wzrostu świadomości w tym zakresie – mówi Jarosław Grobelny, który jako ekspert UNASDG ds. zrównoważonych systemów gospodarki odpadami, podkreśla szczególne znacznie tej organizacji, w zakresie wspierania rządów, instytucji i przedsiębiorstw w zakresie realizacji „17 Celów Zrównoważonego Rozwoju” ONZ, przyjętych przez 193 państwa w 2015 r. UNASDG działa na rzecz m.in. takich afrykańskich krajów, jak Gwinea Bissau, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Liberia, gdzie Intereko Energia chce zapewniać dostęp do swoich innowacyjnych, wydajnych i ekonomicznych technologii. Obejmują one m.in. mobilne jednostki przetwarzania odpadów w miejscu ich składowania, bez konieczności transportowania do zakładów gospodarki komunalnej. O dziwo, tego typu mobilne spalarnie nie mogą funkcjonować na terenie UE, bowiem nie wdrożono odpowiednich dyrektyw. Za to kraje afrykańskie są bardzo otwarte na te rozwiązania. – Odpady traktujemy jako surowiec, którego ilości przy dzisiejszej nadprodukcji dóbr, są właściwie nieograniczone. Chcemy mieć coraz większy udział w sektorze OZE. Zmniejszamy procent zalegających śmieci, produkując z nich energię i komponenty dla wielu branż. Przykładowo, wydajna energetycznie i bezpieczna dla środowiska technologia recyklingu opon i innych produktów z gumy produkuje składniki paliw, drut, czy węgiel popirolityczny. Spektrum można dynamicznie modyfikować, w zależności od zapotrzebowania rynku na poszczególne komponenty. Rozwiązania te mają mocne uzasadnienie w dobie kryzysu energetycznego. Odpady mają swoją wartość, świat ma ich w nadmiarze i musi się ich systematycznie pozbywać – podsumowuje Jarosław Grobelny.

Joanna Chrustek, Jacek Majewski

ikona lupy />
fot. materiały prasowe