COMAL Sp. z o. o., krajowy specjalista w zakresie odbioru, transportu, oczyszczania, unieszkodliwiania i odzysku odpadów przemysłowych, zwłaszcza wód zaolejonych ze statków, wnosi duży wkład we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań w logistyce morskiej i przeładunkowej w Porcie Gdańsk.

Jednostki morskie mają całkowity zakaz zrzutu do wód Bałtyku jakichkolwiek odpadów. Gromadzone są w zbiornikach, a w portach kierowane do utylizacji. COMAL specjalizuje się w odbiorze, przetwarzaniu i recyklingu zanieczyszczeń ropopochodnych powstałych w wyniku pracy silników, emulsji olejowo-wodnych, po myciu zbiorników ładunkowych czy po oczyszczaniu kolektorów wydechowych.

Firma jest jedyną w Polsce, która posiada unikatową instalację zdolną do unieszkodliwiania odpadów nie tylko w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej, ale i w branży wydobywczej, chemicznej, farmaceutycznej. Dzięki tej autorskiej technologii COMAL, skutecznie przeprowadza się neutralizowanie, oczyszczanie i odzysk przepracowanych olejów, które po recyklingu są kierowane z powrotem do zakładów przemysłowych do ponownego zastosowania, a oczyszczona woda może trafić ponownie do morza. Technologia unieszkodliwia również drobnoustroje, bakterie i wirusy, co ma znaczenie w odniesieniu do statków przypływających z egzotycznych stref.

Instalacja usytuowana jest bezpośrednio przy nabrzeżu portu, dzięki czemu transport substancji niebezpiecznych ograniczony jest do minimum. Własny terminal i baza magazynowa pozwalają na przeładunki w każdej relacji pomiędzy statkami, zbiornikami naziemnymi, cysternami kolejowymi i samochodowymi produktów naftowych, biokomponentów, produktów naftowych, biokomponentów, nawozów, olejów czy odpadów płynnych.

Dzięki posiadanej flocie specjalistycznych jednostek, COMAL jest jedyną w Polsce firmą, która jest w stanie odebrać również odpady ze statków pozostających na redzie, bez konieczności wpływania ich do portu.

Joanna Chrustek

ikona lupy />
Materiały prasowe