Dynamiczny rozwój sprawił, że siedem lat temu firma zmieniła siedzibę i obecnie znajduje się na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W 2015 r. CIMAT dołączył do grupy Burke Porter, światowego lidera w projektowaniu, produkcji oraz dostawie automatycznych systemów testowania i montażowych dla przemysłu samochodowego.   


Proces wyważania z reguły kojarzy się z wyważaniem kół samochodowych. Tymczasem z wyważaniem mamy do czynienia w każdej branży, w której wystąpują urządzenia z wirnikami. Źle wyważony element powoduje narastający hałas, wibracje, które uszkadzają łożyska, a w skrajnych przypadkach nawet rozpad wirnika. Jak mówi Przemysław Marcinkowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa CIMAT Sp. z o.o.: – Obecnie świadomość producentów stale wzrasta, a potrzeba wyważania elementów wirujących jest silna, ponieważ dąży się do coraz większej precyzji. Od momentu rozpoczęcia naszej działalności celem przewodnim było dostarczenie klientom najnowszych technologicznie rozwiązań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.

    Jest to możliwe dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze (ponad 40 proc. pracowników stanowią inżynierowie), która zajmuje się rozwojem układów mechanicznych, pneumatycznych, elektronicznych i oprogramowaniem.
– Zwracają się do nas klienci, którzy posiadają nietypowe wirniki, a my opracowujemy rozwiązania dedykowane specjalnie dla ich potrzeb.  Pomagamy w dobraniu metody i techniki wyważania, wykonujemy oprogramowanie wspomagające stosowaną technologię. Takie urządzenie może być wyprodukowane przez nas nawet w jednym tylko egzemlarzu, pod konkretne zamówienie. Co ważne, pomagamy klientowi wdrożyć urządzenie do produkcji, zapewniamy również późniejszy serwis. Dzięki temu, że jesteśmy średniej wielkości firmą (zatrudniamy niespełna 130 osób), możemy być bardziej elastyczni, a współpraca w grupie Burke Porter, w międzynarodowym środowisku, dodatkowo mobilizuje nas do szukania innowacyjnych rozwiązań – mówi Przemysław Marcinkowski.

    Przedsiębiorstwo CIMAT swoje urządzenia dedykuje przede wszystkim przemysłowi motoryzacyjnemu i lotniczemu, dlatego też jednym z najważniejszych czyników jest jakość, dokładność i powtarzalność pomiarów. Ryzyko i koszty związane z wymianą uszkodzonych wirników są wysokie, dlatego przemysł lotniczy wymaga najwyższej precyzji wyważania. Urządzenia produkowane przez CIMAT są tak czułe, że z łatwością i precyzją wykrywają i umożliwiają korekcję niewyważenia nawet poniżej 0,001 grama. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej elektroniki, dokładność pomiaru przekracza krajowe i międzynarodowe standardy. Dodatkowo obsługa takiej wyważarki jest uproszczona do minimum.
   
    Firma miesięcznie wytwarza ok. 30 tych urządzeń. Produkcja  realizowana jest w 4-5 osobowych zespołach. Cały proces przebiega w oparciu o wdrożone normy zarządzania (poparte certyfikatami ISO 13485:2016-04 i ISO 9001:2015) oraz procedury kontroli jakości.

Oferowanie produktów na najwyższym poziomie nie byłoby możliwe bez wysoko wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu. - Naszych pracowników zachęcamy do podjęcia dalszych studiów, współpracujemy również z uczelniami technicznymi, proponujemy pracę na dogodnych warunkach studentom ostatnich lat. Jako pracodawca jesteśmy zauważalni na lokalnym rynku, staramy się także współpracować z podwykonawcami z naszego regionu. Przed nami kolejne wyzwanie, jakim jest budowa nowej hali, w której będą produkowane podzespoły do maszyn. W najbliższym czasie będziemy również rozwijać portfolio urządzeń automatycznych – podsumowuje P. Marcinkowski.