Wykorzystując cudzą tożsamość, próbowano wyłudzić 2,59 tys. kredytów na łączną kwotę 104,1 mln zł w III kw. 2023 r., poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) w 55. edycji raportu InfoDOK.

W ostatnim kwartale wSystemie Dokumenty Zastrzeżone zastrzeżono 46273 dokumenty, a ich łączna liczba wynosi obecnie ponad 2,4 mln szt, podano.

"W okresie lipiec-wrzesień 2023 r. odnotowano 2 587 prób wyłudzeń na łączną kwotę 104,1 mln zł – dotychczasowy rekord z III kwartału 2008 roku wynosił 2.549 (łączna kwota 98,2 mln zł). Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w ramach cyklu raportów infoDOK, udaremniono już 115,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,7 mld zł." - czytamy w komunikacie.

"Statystycznie mieliśmy do czynienia z 28 próbami wyłudzeń na łączną kwotę przekraczającą 1,1 mln zł. Z tak znaczną liczbą nie mieliśmy do czynienia od 15 lat. Dotychczasowy rekord z 2008 r. został pobity o około 1,5%. Wbrew pozorom takie dane mogą nieść ze sobą pozytywną dla nas wszystkich wiadomość" - powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Bartosz Kublik, cytowany w komunikacie.

Dodaje, że widoczny od kilku lat trend wzrostowy w skuteczności „trafień" blokujących kradzież tożsamości i pieniędzy jest dla potwierdzeniem, że obrany przez sektor bankowy kierunek maksymalnego wzmacniania bezpieczeństwa systemów bankowych oraz wzmożenia działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa był słuszny. W szczególności wzrost świadomości np. o potrzebie dbania o szybkie zabezpieczenie własnych danych po utracie dokumentów tożsamości potwierdzają bardzo wysokie dane o liczbie zastrzeżeń w Systemie Dokumenty Zastrzeżone.

System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.

(ISBnews)