Domowe oszczędności to najtańszy sposób na finansowanie małych i dużych planów. Niezależnie od przeznaczenia odkładanych pieniędzy jest kilka sprawdzonych zasad, które pomagają w konsekwentnym osiąganiu zamierzonych celów.
.
1
Najpierw spłacamy długi, potem oszczędzamy
To żelazna kolejność, której nie wolno łamać. Wynika ona z prostego rachunku matematycznego. Jeśli mamy raty do spłacenia, odsetki dla banku lub innego pożyczkodawcy są o wiele wyższe niż odsetki, które otrzymamy nawet na najlepiej oprocentowanej lokacie. Spłacając raty i jednocześnie odkładając pieniądze na lokacie, tracimy na odsetkach za niespłacony jeszcze kredyt lub pożyczkę. Korzystniej jest najpierw spłacić zadłużenie (np. zamknąć kredyt odnawialny na koncie), a dopiero potem rozpocząć odkładanie własnych pieniędzy np. na lokacie.
ShutterStock
2
Ekstra wydatki? Z rozsądkiem
Obiady poza domem, rajdy po markecie z pełnym wózkiem "okazji" a może roczny abonament w fitness-klubie, gdzie bywamy dwa razy w miesiącu? Nasze finanse potrzebują okresowych przeglądów i zmian. Nie wszystko potrzebujemy od razu i nie wszystko nowe. Przykładowo lepiej zacząć zdrowy styl życia od biegania w pobliskim parku, zamiast od pełnego koszyka nowej odzieży sportowej wraz z pulsomierzem za 700 złotych. Łatwo oszczędzić pieniądze (i zadbać o zdrowie) przygotowując sobie posiłek do pracy w pudełku, zamiast kupować gotowe jedzenie w pracy. Z kolei przed zakupem nowego auta w salonie, warto sprawdzić, czy stać nas na rynkową utratę wartości samochodu po roku.
To tylko niektóre przykłady typowych sytuacji i decyzji, które mają konkretne konsekwencje dla naszego portfela. Porównując nasze rzeczywiste wydatki z tym, czego naprawdę potrzebujemy możemy znaleźć nowe źródła oszczędności.
">
ShutterStock
3
Rezerwy na czarną godzinę
Pralka przestała działać, w samochodzie trzeba wymienić alternator, a do tego nie obędzie się bez hydraulika. Lista sytuacji nagłych i niespodziewanych, które mogą się wydarzyć, właściwie nie ma końca. Znakomita większość z nich pociąga za sobą nieplanowane wydatki. Jeśli nie byliśmy na nie gotowi finansowo, zapłacimy po prostu więcej, aby tylko czym prędzej opanować "pożar", czyli nagłe zawirowanie. Płacimy więcej, bo np. musimy pożyczyć i oddać z odsetkami pieniądze na naprawę albo zakup przysłowiowej lodówki.
Szczęście sprzyja przygotowanym, a najtańsze pieniądze to własna gotówka. Niespodziewane sytuacje rodzą realną pokusę, by sięgnąć po pieniądze już oszczędzone. Aby uniknąć czerpania z oszczędności na dany cel, by łatać dziury w bieżącym budżecie, warto pomyśleć o osobnej kwocie, stale zasilanej, która będzie zabezpieczeniem na wypadek niespodziewanych wydatków.
">
ShutterStock
4
Podpisujemy tylko to, co rozumiemy
Jeśli nie rozumiesz jakiegoś produktu oszczędnościowego - lepiej go nie podpisuj. Banki oferują lokaty oszczędnościowe w różnych wersjach, np. nocne, rentierskie, terminowe, jednodniowe, dynamiczne, progresywne, itd. Dla poszukujących sposobów na oszczędzanie oferowane są także różnego rodzaju produkty inwestycyjne, które obarczone są pewnym ryzykiem i szeregiem obostrzeń. Rynek ofert finansowych służących oszczędzaniu jest bardzo szeroki. Oczywiście warto poznawać różne sposoby na odkładanie swoich środków, ale w każdym wypadku trzeba rozumieć to, co przedkłada się nam do podpisu.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję