statystyki

Pieniądze na potrzeby uczniów nie podlegają żadnemu zabezpieczeniu

autor: Patryk Słowik05.12.2016, 07:27; Aktualizacja: 05.12.2016, 08:36
Dziecko, szkoła, uczeń

Rada rodziców nie ma zdolności prawnej. Nie ma więc podstaw, aby na jej rzecz wypłacono pieniądze z BFGźródło: ShutterStock

Rady rodziców nie powinny mieć rachunków bankowych. Jeśli jednak któryś bank je prowadzi, to w razie jego upadłości pieniądze przepadną.

Spór o osobowość prawną rad rodziców zapewne w najbliższych tygodniach powróci. A to za sprawą przypadku, którym zainteresowała się redakcja „Interwencji” Telewizji Polsat. Otóż rada rodziców gimnazjum w Nadarzynie zebrała od ponad 300 uczniów pieniądze na ubezpieczenie. Łącznie ponad 14 tys. zł. Kwota ta została wpłacona na rachunek rady prowadzony w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie. Niestety wkrótce po przekazaniu pieniędzy Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność banku. Pieniądze rady rodziców zaś do ubezpieczyciela nie trafiły.

Rodzice postanowili w związku z tym odzyskać wpłaconą kwotę w ramach systemu gwarantowania depozytów. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jednak wypłaty środków odmówił.

Dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest prozaiczna: w polskim porządku prawnym rada rodziców jest tworem nieformalnym. Nie ma zdolności prawnej, więc – zgodnie z art. 20 i 21 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. z 2016 r., poz. 996) – nie ma podstaw, aby na jej rzecz została dokonana wypłata środków.

BFG, choćby chciał pomóc, ma związane ręce. Jego przedstawiciele zaś wskazują, że objęcie systemem gwarantowania depozytów pieniędzy gromadzonych przez rady rodziców byłoby pożądane. Tyle że to już zadanie dla ustawodawcy. Musiałby on albo w ustawie o BFG wpisać wprost, że uprawnione do świadczeń pieniężnych są także rady rodziców, albo znowelizować przepisy ustawy o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) poprzez wskazanie, że są one jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej (czyli tzw. ułomnymi osobami prawnymi).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane