Praca za granicą a kredytowanie w Polsce? Emigranci mogą mieć z tym problem. Główną przyczyną jest brak polskiej historii kredytowej. Jak na razie na ulgi mogą liczyć Polacy zatrudnieni w Niemczech, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii.

Historia kredytowa jest dla banków odzwierciedleniem wiarygodności kredytobiorcy, ponieważ zawiera ona dane dotyczące solidności w spłacie wcześniejszych zobowiązań finansowych. Pozytywna historia kredytowa jest ogromnym atutem kredytobiorcy i może mu ułatwić dostęp do nowego zobowiązania, podczas gdy historia pełna opóźnień w spłacie może nie tylko skomplikować proces pozyskania finansowania i go wydłużyć, ale być nawet przyczyną wydania negatywnej decyzji kredytowej.

Najbardziej aktualna porównywarka kredytów gotówkowych, kalkulatory kredytowe, artykuły i porady.

A co z zagraniczną historią kredytową?

Reklama

Dostęp do finansowania w Polsce może być utrudniony dla Polaków uzyskujących dochody za granicą i tam budujących swoją historię kredytową. Dla polskich banków ich wiarygodność kredytowa to tabula rasa, ponieważ krajowe banki nie posiadają wglądu w informacje dotyczące uzyskanych wcześniej na terenie innych państw zobowiązań, a także rzetelności w ich późniejszej obsłudze.

Oczywiście nie wyklucza to uzyskania finansowania w polskim banku. Ten będzie jednak wymagał (poza dokumentami potwierdzającymi zatrudnienie i uzyskiwane dochody) od potencjalnego kredytobiorcy dostarczenia wyciągu – zaświadczenia dokumentującego historię kredytową z kraju, w którym potencjalny kredytobiorca uzyskuje dochody. Większość państw posiada swój odpowiednik Biura Informacji Kredytowej (BIK), w którym gromadzone są wszystkie dane dotyczące wysokości zobowiązań, rzetelności ich spłaty, a tym samym wiarygodności kredytobiorców. Zainteresowana finansowaniem osoba musi wtedy wystąpić do odpowiednika BIK w danym państwie i uzyskać od niego raport dokumentujący jego historię kredytową.

Reklama

Współpraca z trzema państwami

Od niedawna na znaczne usprawnienia w tym obszarze mogą liczyć osoby, które, starając się o kredyt w Polsce, wykonują pracę na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch, czyli państw znajdujących się w czołówce najpopularniejszych wśród Polaków krajów emigracji zarobkowej. Powodem tychże usprawnień jest nawiązanie współpracy BIK z jego zagranicznymi odpowiednikami w tych trzech państwach.

- Dzięki współpracy BIK z trzema zagranicznymi biurami kredytowymi: z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, brytyjskim EQUIFAX Ltd. oraz włoskim CRIF SpA., Polacy przebywający w tych krajach będą mogli za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej i jego partnerów prowadzących analogiczną działalność zagranicą wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową z innego kraju. Może to znacząco ułatwić im uzyskanie kredytu – mówi Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej.

Transgraniczna wymiana informacji

Co warte zaznaczenia, wspomniane usprawnienia nie dotyczą wszystkich polskich banków. Obecnie usługę transgranicznej wymiany informacji udostępniają cztery banki działające w Polsce: Citi Handlowy, Alior Bank, Deutsche Bank oraz Mercedes-Benz Bank Polska. Warto wspomnieć także, że do skutecznego pozyskania za pośrednictwem BIK informacji dostępnych w zagranicznym biurze wymagane jest również sygnowanie odpowiedniego upoważniania w oddziale banku.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

- Dla nas uruchomiona przez BIK usługa jest szczególnie ważna, bo klient Citi Handlowy to klient globalny. Dużo podróżuje, często posiada już doświadczenie w pracy za granicą i jego historia kredytowa nie opiera się tylko o relacje z polskimi bankami. Dzięki systematycznemu rozszerzaniu transgranicznej wymiany informacji kredytowej na kolejne państwa Unii Europejskiej, nasi klienci mogą wykazać się swoją pozytywną historią kredytową zdobytą w Anglii, Niemczech czy Włoszech. To znacznie zwiększa ich szansę nie tylko na uzyskanie kredytu, ale przede wszystkim otrzymanie go na lepszych warunkach - dodaje Agnieszka Perkowska, Rzecznik Klienta Citi Handlowy.