statystyki

Huragan zniszczył budynek? Dowiedz się, jak zgłosić szkodę

autor: Danuta Pawłowska28.07.2015, 19:00
burza, nawałnica, pogoda

burza, nawałnica, pogodaźródło: ShutterStock

Podczas ostatnich burz wiatr zniszczył dach na moim domu i część ogrodzenia. Chciałbym zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Czy wcześniej mogę np. przykryć uszkodzone części dachu, aby nie powiększać strat – pyta pan Piotr.

Jak najbardziej. Po ustaniu zagrożenia, zakończeniu akcji ratowniczej i upewnieniu się, że wszyscy domownicy są bezpieczni, należy zająć się pozostałym dobytkiem, aby nie powiększać szkód i zabezpieczyć możliwie jak najwięcej nieruchomości i ruchomych składników majątku.

W ramach tych działań można przykryć budynek plandeką lub folią, zdemontować zagrażające mieszkańcom uszkodzone elementy konstrukcyjne lub wręcz rozebrać część budynku. Warto sporządzić dokumentację fotograficzną, która potem będzie pomocna przy ubieganiu się o odszkodowanie. Jeśli jednak zniszczeniu uległy uprawy rolne, to poszkodowany powinien pozostawić całą powierzchnię pola bez zmian, do czasu przybycia rzeczoznawcy.

W kolejnym kroku należy oszacować rozmiary szkód. Warto sporządzić spis powstałych strat, zniszczonych elementów wyposażenia, zalanych lub uszkodzonych konstrukcji budowlanych. Jeśli w interwencyjne usuwanie szkód były zaangażowane służby publiczne albo samorząd terytorialny, to warto, aby ubezpieczony otrzymał zaświadczenie o akcjach ratunkowych, zabezpieczających mienie i o skali zniszczeń. Mając takie wstępne szacunki o powstałej szkodzie, można zgłosić się do zakładu ubezpieczeniowego. Zazwyczaj w treści ogólnych warunków umowy ubezpieczyciel zastrzega konieczność zgłoszenia szkody w terminie 3–7 dni. Brak powiadomienia może skutkować zmniejszeniem odszkodowania, ale tylko wówczas gdy przyczyniło się to do zwiększenia rozmiarów zniszczeń. I tak rzeczoznawca będzie mógł przeprowadzić swoje szacunki po ustaniu akcji ratunkowej i wstępnych porządkach na miejscu katastrofy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane