Cyfrowy pieniądz ma wiele argumentów, by wzbudzić powszechne zaufanie. Jedynym warunkiem jest jego właściwe zabezpieczenie
Cyfrowy pieniądz ma wiele argumentów, by wzbudzić powszechne zaufanie. Jedynym warunkiem jest jego właściwe zabezpieczenie
Rezygnacja z monet i banknotów to nie tylko zmiany natury prawnej i estetycznej. W opinii ekspertów dyskusja wokół perspektyw rozwoju obrotu bezgotówkowego powinna odnosić się przede wszystkim do kwestii wyeliminowania ryzyka.
– Cyfrowy pieniądz z całą pewnością przynosi mnóstwo korzyści, ale jego rozpowszechnienie ma także inne oblicze. Mam tutaj na myśli wirusy, wycieki danych czy choćby ataki hakerskie – wylicza Katarzyna Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon. Dodaje przy tym, że kwestia transparentności i wiarygodności przepisów związanych z nowoczesnymi systemami płatności wciąż wymaga wielu poprawek. Z K. Szymielewicz zgadza się dr Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. W jego opinii dotychczasowe dyskusje na temat bezpieczeństwa transakcji bezgotówkowych nie są wystarczające. – Zagrożenia płyną z trzech stron. Pierwsza to sabotaż informatyczny, druga – hakerzy, którzy zawsze są o krok przed twórcami systemów bezpieczeństwa, a trzecia – coraz bardziej zaawansowane wojska informatyczne – tłumaczy ekspert i podkreśla, że istotnym problemem nie tylko dla obrotu bezgotówkowego mogą być w przyszłości niedobory prądu.
Wacław Iszkowski dodaje jednak, że pomimo potencjalnych zagrożeń teleinformatycy są szczęśliwi z coraz większego zainteresowania obrotem bezgotówkowym. – Dla nas oznacza to większą komputeryzację sektora bankowego i większe zyski – przyznaje naukowiec.
Dr hab. Cecylia Leszczyńska, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego, swoje uwagi kieruje na inne, bardziej przyziemne problemy związane z cyfrowym pieniądzem. – Gotówka zawsze wnosiła do rzeczywistości wiele emocji i kolorytu. Bez niej nasze życie może stać się smutne i nudne. Poza tym, jak bez monet czy banknotów będziemy dawać jałmużnę, napiwki czy wrzucać pieniądze na tacę? – dopytuje Leszczyńska. Obawy naukowca studzi Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie. – Rewolucja w systemach płatniczych zawsze wywoływała wielkie emocje i miała zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników – tłumaczy bankowiec.
Według Marcina Matyi, badacza pieniądza z Akademii Leona Koźmińskiego, cyfrowe fundusze są także trudniejsze do okiełznania. Matyja powołuje się na wyniki badań, z których wynika, że płatności bezgotówkowe sprzyjają większej konsumpcji. – Za pośrednictwem karty płatniczej wydawanie pieniędzy przychodzi nam zdecydowanie łatwiej niż wtedy, gdy trzymamy w ręku namacalną gotówkę – wyjaśnia ekspert i podkreśla, że to zjawisko przybiera na sile zwłaszcza u ludzi młodych. Oprócz zagrożeń Matyja zauważa jednak znaczący plus popularyzacji obrotu bezgotówkowego. – Odejście od klasycznego pieniądza, może spowodować większą ściągalność podatków. Większa kontrola płatności może zminimalizować zjawisko szarej strefy, a co za tym idzie – zasilić budżet państwa, z którego co roku uciekają miliardy złotych – dodaje naukowiec. Ilona Skibińska-Fabrowska zauważa przy tym, że nie tylko większa kontrola, ale także sam proces płatności bezgotówkowych będzie bardziej opłacalny dla krajowego portfela. – Z punktu widzenia społeczeństwa obrót bezgotówkowy jest po prostu tańszy – mówi przedstawicielka banku centralnego.
Tak samo uważa Piotr Waś z firmy Ingenico, ze względu na zmniejszenie anonimowości, to właśnie państwo powinno być najbardziej zainteresowane obrotem bezgotówkowym. Specjalista dodaje także, że w Szwecji, podczas korzystania z monet i banknotów, mieszkańcy zwracają uwagę także na estetykę i higienę. – Skandynawowie, których spotykam zawodowo, w uzasadnianiu braku wygody operowania gotówką uciekają się do argumentów natury estetycznej. Twierdzą, że nie płacą gotówką, ponieważ jest brudna – zaznacza Waś.
Na potrzebę pozytywnego stymulowania rynku uwagę zwraca Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. – Obecnie funkcjonujący w Polsce bardzo cenny dokument pod nazwą „Programu Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego” jest przewidziany do roku 2020. W okresie najbliższych 30 lat mogłyby powstać kolejne podobne programy, a finalnie „road map” dotyczący całkowitego wyeliminowania gotówki z naszego obiegu – mówi ekspert.
Do ekonomicznego aspektu wraca Adam Tochmański, Dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP. Przedstawiciel banku centralnego przypomina, że w kwestii opłacalności, wszystko zależy od kwoty płatności, jaką operujemy. – Przy małych wartościach wciąż tańsza okazuje się gotówka. Według badań kosztów instrumentów płatniczych, przeprowadzonych w kilku krajach, płatności o średnich i dużych wartościach są tańsze w przypadku kart, zwłaszcza debetowych – tłumaczy ekspert.
W opinii Katarzyny Szymielewicz takie argumenty mogą być jednak niewystarczające. – Polakom trudno będzie zaufać w wartość pieniądza, którego nie można dotknąć. Stos banknotów czy sztabki złota przechowywane w skarbcu wpływają na wyobraźnię. Widzimy, że nasze oszczędności są ulokowane w konkretny sposób. Wirtualne cyferki długo nie będą w stanie tego zastąpić – podkreśla prezes Fundacji Panoptykon.
Z dystansem na zmiany w systemach płatności spogląda także dr Paweł Widawski, dyrektor w Związku Banków Polskich. – Należy pamiętać, że tylko niektóre rozwiązania wypalają i udaje im się na dobre zadomowić w płatniczej rzeczywistości – mówi Widawski oraz zaznacza, że futurystyczne wizje wcale nie muszą się sprawdzić. Jeśli jednak się sprawdzą, w ślad za nimi pójdzie wiele zmian, które mogą wywrócić do góry nogami struktury władzy monetarnej w naszym kraju. – Za rewolucją walutową pójdą nowi emitenci, nowe obwarowania prawne i nowe konsekwencje. Jeśli faktycznie zrezygnujemy z gotówki, wiele instytucji straci rację bytu – kwituje dr hab. Cecylia Leszczyńska.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety online: http://gospodarka.dziennik.pl/platnosci-przyszlosci/
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama