W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych – poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych. Nowa funkcjonalność to ułatwienie zarówno dla mocodawców, jak i pełnomocników – tłumaczy resort finansów.

„Serwis e-US to nowoczesny kanał komunikacji, który wciąż wzbogacamy o nowe usługi uwzględniając potrzeby naszych klientów. Właśnie udostępniliśmy możliwość złożenia pełnomocnictwa do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych, a także zawiadomień o jego zmianie lub odwołaniu. Mocodawcy mogą już przeglądać nie tylko listę udzielonych pełnomocnictw ogólnych, ale również pełnomocnictw umożliwiających składanie e-deklaracji. Z możliwości przeglądania listy pełnomocnictw użytkownicy serwisu skorzystali ponad 660 tys. razy. Teraz zakres informacji prezentowanych przez nas w e-US jestjeszcze szerszy” – powiedział, cytowany w komunikacie, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

Resort doprecyzował, że w e-Urzędzie Skarbowym można złożyć pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (formularz UPL-1) oraz zawiadomienie o zmianie lub odwołaniu takiego pełnomocnictwa (formularz OPL-1). Zawiadomienie składa się w swoim imieniu lub innej osoby czy innego podmiotu - jeśli użytkownik jest pełnomocnikiem zawodowym (adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym).

Nowa funkcjonalność umożliwi złożenie pełnomocnictwa UPL-1 i działanie na jego podstawie, w szybki i wygodny sposób, bez wychodzenia z domu. To kolejna usługa dla klientów. W ramach tego wdrożenia przygotowaliśmy także ułatwienia dla pełnomocników, którzy w imieniu swoich mocodawców złożą również zgłoszenia ZAP-3” – powiedziała, cytowana w komunikacie, zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

MF wyjaśniło także, że pełnomocnicy ogólni mają w e-US dostęp do listy swoich mocodawców. Mogą również składać pisma w ich imieniu, bez konieczności samodzielnego uzupełniania danych identyfikacyjnych i adresowych mocodawcy. (PAP)

autor: Marek Siudaj