statystyki

Wspólne konto w banku a rozwód małżonków: Kiedy można zamknąć rachunek?

autor: Piotr Pieńkosz25.09.2014, 16:00
Wspólność bądź rozdzielność majątkowa z punktu widzenia banku nie ma znaczenia, jeśli chodzi o bieżącą obsługę kont wspólnych.

Wspólność bądź rozdzielność majątkowa z punktu widzenia banku nie ma znaczenia, jeśli chodzi o bieżącą obsługę kont wspólnych.źródło: ShutterStock

Pani Natalia jest w trakcie rozwodu z mężem. Podjęła już kroki, by sformalizować rozdzielność majątkową. Niestety z czasów wspólności małżeńskiej pozostało im w banku konto wspólne z wykorzystanym debetem. Teraz czytelniczka zamierza doprowadzić do zamknięcia rachunku. Chce spłacić połowę zaciągniętego zobowiązania, ale bank domaga się uregulowania całości debetu. Dopiero wtedy klientka będzie mogła wypowiedzieć umowę. Pani Natalia pyta, jak wybrnąć z sytuacji i zlikwidować konto wspólne.

Zacznijmy od tego, że wspólność bądź rozdzielność majątkowa z punktu widzenia banku nie ma znaczenia, jeśli chodzi o bieżącą obsługę kont wspólnych. Takie rachunki mogą bowiem posiadać nawet osoby niespokrewnione i niepozostające w związku małżeńskim. Przepisy państwowe nie stanowią szczegółowych regulacji dotyczących funkcjonowania kont wspólnych. Ta kwestia jest więc pozostawiona ustaleniom stron umowy obejmującej korzystanie z usług finansowych, a więc klientowi i bankowi.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane