Banki szukają sposobów na uśmierzenie bólu po cięciu opłaty interchange. Wkrótce może się pojawić nowy rodzaj karty płatniczej. Wszystko za sprawą BZ WBK, który po wielu latach zastanawia się nad powrotem do wydawania klientom kart... bankomatowych.
– W środowisku spadających prowizji od transakcji kartami płatniczymi musimy szukać nowych pomysłów na to, w jaki sposób obniżać koszty wydawnictwa. Zastanawiamy się więc nad wprowadzeniem do oferty kart, które służyć będą wyłącznie do wypłaty gotówki z naszych bankomatów – mówi Tadeusz Kościński, szef rozwoju biznesu w BZ WBK. Taka decyzja może przynieść oszczędności na prowizjach odprowadzanych przez bank do organizacji płatniczych z tytułu wypłat gotówki kartami debetowymi z logo MasterCard i Visa. Na tym nie koniec: bank rozważa także decyzję o udostępnieniu niektórych maszyn wyłącznie dla własnych klientów, co ma przynieść oszczędności w kosztach związanych z utrzymaniem sieci.
BZ WBK to trzeci co do wielkości bank w Polsce. Prowadzi prawie 2,9 mln rachunków osobistych. Dysponuje również jedną z największych w naszym kraju sieci bankomatów – ma ich obecnie ok. 1,4 tys.