Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował się zwrócić się z pytaniem do TSUE, czy w razie unieważnienia umowy kredytowej stronom umowy przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału - poinformował PAP Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB).

"Sędzia, który w czwartek rozpatrywał pozew dotyczący wynagrodzenia od banku za korzystanie z kapitału klienta, zdecydował się na zadanie pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczy ono wszelkich możliwych roszczeń obu stron w sytuacji, kiedy sąd stwierdzi, że umowa o kredyt zostanie unieważniona" - powiedział Szcześniak.

Prezes SBB zwrócił uwagę, że wcześniej banki wychodziły z roszczeniem do klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy o kredyt hipoteczny denominowany bądź indeksowany do szwajcarskiej waluty. Jak zauważa, na razie w tych sprawach nie zapadł jeszcze żaden prawomocny wyrok.

"Spodziewałem się, że takie roszczenia mogą się pojawić, ale moim zdaniem banki pomijały jedną kwestię. Chodzi o to, że klienci spłacali raty kredytu, wielu z nich spłaciło już więcej, w przeliczeniu na złotówki, niż otrzymało z banku, dlatego też zdecydowałem się pozwać bank o to samo roszczenie, które podnoszą banki, czyli o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału" - wyjaśnił Szcześniak.

Zdaniem szefa SBB stanowisko TSUE będzie jednoznaczną odpowiedzią w przypadku wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - czy ono się należy, czy nie.

"Moim zdaniem jeżeli już wynagrodzenie za korzystanie z kapitału należy się bardziej konsumentowi niż bankowi, ale liczę na precyzyjną odpowiedź ze strony TSUE" - zaznaczył Szcześniak.