Nowych, a przede wszystkim zachęcających do zakładania depozytów propozycji w minionym miesiącu było jak na lekarstwo. Jednym z wyjątków był Meritum Bank, który wprowadził 3-miesięczną Lokatę Extra o oprocentowaniu 3,7 proc. w skali roku. Wcale nie jest ona najwyższa na rynku. Promocyjna oferta dotyczy oczywiście tylko nowych środków.

3-miesięczna lokata Meritum Banku o oprocentowaniu 3,7 proc. w skali roku to promocja, dotycząca nowych środków zdeponowanych w banku, czyli nadwyżki nad wysokością salda pozostałych lokat terminowych, rachunków ROR oraz rachunków oszczędnościowych, które klient posiadał w dniu 3 marca 2014 roku.

Tym samym bank kontynuuje politykę pozyskiwania nowych klientów i ich depozytów, jak to robi od kilku miesięcy. Dodajmy, że minimalna kwota wymagana do założenia lokaty to tysiąc złotych.  W segmencie lokat trzymiesięcznych pojawia się jeszcze jeden optymistyczny fakt: kosmetyczna zmiana oprocentowania lokaty FM Banku na z 3,31 na 3,41 procent.

W depozyty 6-miesięcznych też niewielkie zmiany, a w zasadzie dwie nowe propozycje Plus Banku. Powiązana z operatorem komórkowym instytucja wrzuciła na rynek dwie lokaty o oprocentowaniu na poziomie 3,55 proc.

O lokatach 12-miesięcznych najlepiej od razu zapomnieć. Choć oprocentowanie jest wyższe niż w krótkoterminowych depozytach, to w ciągu miesiąca nie pojawiła się na rynku żadna ciekawa propozycja.

Marazm posiadaczy depozytów jeszcze bardziej pogłębiła wczorajsza decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian oraz deklaracja, że nawet do września 2014 roku sytuacja w tym zakresie może nie ulec zmianie. Jak stwierdził ekspert rynku lokat z Open Finance, Michał Sadrak, od sierpnia ubiegłego roku średnie stawki na depozytach terminowych utrzymują się stałym poziomie. Na razie nie zanosi się na zmiany, bo banki nie palą się do podwyżek, a lista instytucji, które płacą najwięcej, od miesięcy pozostaje taka sama.