Karta nazywa się Visa SimplyOne i można ją podsumować jako dwie karty w jednej. Getin Bank jako pierwszy w Polsce wprowadza taki przedmiot.

Visa SimplyOne, umożliwia użytkownikom wybór jednej z dwóch funkcji kart płatniczych Visa zapisanych na jednym „plastiku” z mikroprocesorem. Pierwszym wydawcą karty Visa SimplyOne w Polsce jest Getin Bank, który udostępnia swoim klientom korzystanie z funkcji debetowej i kredytowej, czyli realizowanie transakcji w ciężar środków dostępnych na koncie osobistym lub w ciężar limitu kredytowego.

W przypadku karty Visa SimplyOne to bank-wydawca ustala, jakie dwie z trzech możliwych funkcji będą na niej zapisane – funkcja debetowa, kredytowa czy przedpłacona. Jedna z tych funkcji (np. karta debetowa) zostaje wybrana jako domyślna i zapisana w mikroprocesorze oraz na pasku magnetycznym, zaś druga zostaje zapisana wyłącznie w mikroprocesorze, przy czym sama karta może również obsługiwać płatności zbliżeniowe dla domyślnej funkcji.

Jak to działa?

Podczas płatności użytkownik wprowadza kartę Visa SimplyOne do czytnika, a terminal POS pyta, którą z dwóch funkcji karty chcemy zapłacić. Jeśli terminal nie daje takiej możliwości, automatycznie zostanie wybrana funkcja (czyli „karta”) główna, która została ustawiona jako domyślna. Podobnie dzieje się w przypadku bankomatów, gdzie użytkownik wskazuje, z której funkcji chce skorzystać.

Obie funkcje płatnicze (karty) mają ten sam okres ważności, jednak różnią się numerami kart oraz kodami CVV2, które umożliwiają dokonywanie płatności w internecie obydwiema kartami. Numer karty głównej, która została wybrana jako domyślna – w przypadku karty wydanej przez Getin Bank jest to karta debetowa – znajduje się na awersie Visa SimplyOne. Natomiast numer drugiej funkcji (dla klientów Getin Bank jest to karta kredytowa) zostaje wydrukowany na rewersie Visa SimplyOne. Kod CVV2 karty głównej umieszczony jest za paskiem do podpisu, a kod karty dodatkowej za jej numerem.

Kartę Visa SimplyOne, która jest wydawana i obsługiwana przez Getin Bank bezpłatnie, mogą wyrobić sobie zarówno obecni, jak i nowi klienci banku; mają oni do dyspozycji ponad pięćset placówek i obsługę wykwalifikowanych doradców. Do swojej karty Visa SimplyOne bank dodaje bezpłatne ubezpieczenie. Przy zakupach powyżej 300 złotych klient może skorzystać z systemu rozłożenia spłaty na dogodne raty.

Oprac. T.J.