Gazeta wyjaśnia, że pod koniec września Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że każdemu kierowcy, który został poszkodowany w wypadku samochodowym, należy się zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego na koszt polisy OC sprawcy.
Potwierdzenie prawa do samochodu zastępczego to ważna decyzja - czytamy w "Pulsie Biznesu" - ale o wiele istotniejszą sprawę sąd ukrył w uzasadnieniu do wyroku, który został opublikowany kilka dni temu, Jednoznacznie przyznaje w nim poszkodowanemu status konsumenta.
Gazeta podkreśla, że ma to olbrzymie znaczenie dla rynku ubezpieczeniowego. Według przyjętej przez branżę praktyki, konsumentem są tylko osoby, które kupują polisy. Natomiast ci, którym należy się odszkodowanie lub świadczenie z polisy już nie mają takiego statusu. To oznacza, że nie są chronieni prawem jako konsumenci. Są skazani na łaskę ubezpieczycieli, którzy mogą im rzucać różne kłody pod nogi, by wypłacić jak najmniejsze odszkodowanie.
"Teraz poszkodowani będą mogli zwrócić się o pomoc do UOKiK, który będzie karał ubezpieczycieli za ich praktyki wobec osób poszkodowanych" - mówi dziennikowi dyrektor biura rzecznika ubezpieczonych Krystyna Krawczyk.