Umowa spółki obsługującej płatności mobilne może zostać podpisana jeszcze w listopadzie
IKO Plus to robocza nazwa międzybankowego systemu płatności mobilnych, powstającego pod auspicjami PKO BP, a wspieranego przez Alior, BRE, BZ WBK, ING Bank Śląski i Millennium. W lipcu instytucje te ogłosiły zamiar powołania spółki, której zadaniem będzie budowa i administrowanie systemem. Z naszych informacji wynika, że umowa inwestycyjna w tej sprawie ma zostać podpisana jeszcze w listopadzie. Nowy podmiot może ujrzeć światło dzienne na początku przyszłego roku. O tym, że finalizacja prac w tym zakresie dobiega końca, świadczyć mogą ogłoszenia, które pojawiły się we wczorajszej prasie.
„Naszym klientem jest spółka w organizacji, która będzie zarządzać międzybankowym systemem płatności mobilnych. W związku z jej rozwojem poszukujemy kandydata na stanowisko członka zarządu ds. sprzedaży i rozwoju biznesu” – czytamy w anonsie publikowanym przez firmę rekrutacyjną Meissner and Partners.
Na razie nie wiadomo, kto będzie prezesem nowej spółki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że udziałowcy, a więc sześć banków biorących udział w przedsięwzięciu, jeszcze się w tej sprawie nie porozumieli. Na rynku ruszyła jednak giełda nazwisk potencjalnych kandydatów. Wśród nich wymienia się Jakuba Grzechnika, który dziś zawiaduje projektem z ramienia PKO BP. Wskazuje się także na Michała Szymańskiego, obecnego wiceprezesa Krajowej Izby Rozliczeniowej. Instytucja ta kilka dni temu podpisała umowę na realizację pełnej obsługi operacyjnej systemu płatności mobilnych oraz na dostarczenie pełnej infrastruktury teleinformatycznej, niezbędnej do realizacji przedsięwzięcia IKO Plus. Na stanowisku szefa spółki Szymański mógłby więc pogodzić interesy wszystkich udziałowców jako osoba niezależna.
Trzecią postacią wymienianą w gronie potencjalnych kandydatów jest Adam Tochmański, dyrektor departamentu systemu płatniczego w Narodowym Banku Polskim. To osoba bardzo aktywnie działająca na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego i płatności mobilnych z ramienia banku centralnego. Nie wiadomo jednak, czy Tochmański byłby gotów zrezygnować z kariery urzędniczej i przejść do biznesu.
Z kolei od osoby zbliżonej do projektu dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że największe szanse na zostanie prezesem nowej spółki ma menedżer spoza sektora bankowego, z doświadczeniem np. w telekomunikacji. W tej roli mógłby się sprawdzić np. Maciej Witucki, do niedawna prezes TP SA. Zwłaszcza że menedżer ten ma także bogate doświadczenie zawodowe w finansach. W przeszłości był m.in. prezesem Lukas Banku (dziś Credit Agricole).
Biuro prasowe PKO BP nie chciało komentować naszych informacji.
– W tym momencie mogę powiedzieć tylko tyle, że władze banków ustaliły, iż nazwisko prezesa spółki uzgodnią między sobą – powiedziała Elżbieta Anders, rzecznik prasowy PKO BP.