Jeronimo Martins poinformowało o 26 tysiącach transakcji przeprowadzonych podczas wdrażania płatności mobilnych w Biedronce. Ale najbliższe miesiące mogą nie przynieść znaczącego zainteresowania systemem.

Ponadto właściciel Biedronki zaznaczył, że wprowadzenie płatności mobilnych w sieci Biedronka wynika z dostrzeżenia potrzeb ich klientów. Z coraz większym zaufaniem podchodzą oni do narzędzi, które zapewniają nowe technologie i coraz chętniej korzystają z nich w codziennym życiu – także przy okazji zakupów. JM wskazało również na płatności mobilne jako alternatywę dla płatności za pomocą kart płatniczych – z tą różnicą, że nie są one obciążane tak wysokimi opłatami, głownie interchange.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że w początkowym okresie z tego rozwiązania skorzysta stosunkowo niedużo klientów, ale jednocześnie wierzymy w szybki rozwój tej formy płatności. Oczekujemy, że najcenniejsze spostrzeżenia, dotyczące stosunku klientów Biedronki do płatności mobilnych otrzymamy w pierwszych miesiącach funkcjonowania platformy. Dodamy, że dzięki kilkumiesięcznym testom i szkoleniom dla pracowników, w ramach których pomyślnie zrealizowano około 26 tys. transakcji przy użyciu systemu iKASA, uczyniliśmy ten system maksymalnie dostępnym dla wszystkich klientów" - poinformowało serwis gazetaprawna.pl Jeronimo Martins.

Pekao chce większej ekspansji PeoPay

Głównym generatorem klientów dla Biedronki będą nie tyle Getin i Alior, ale Pekao SA. Ilu klientów Pekao będzie mogło skorzystać z płatności mobilnych w Biedronce? "Z płatności mobilnych w Biedronce może korzystać każdy klient posiadający aplikację Peo Pay zarówno z podpiętym Eurokontem jak i z rachunkiem prepaid. Obecnie ponad 12 000 osób aktywnie korzysta z systemu PeoPay" - informuje Tomasz Bogusławski z Biura Prasowego Pekao.

Czemu płatności właśnie z Biedronką? Według drugiego co do wielkości banku w Polsce do tej pory, nie było alternatywy dla płatności gotówkowych. "Naszą ambicją było wprowadzać płatności mobilne tam, gdzie są one najbardziej potrzebne klientowi. Statystyki pokazują, że ponad 40 proc. transakcji wykonywanych aplikacją Peo Pay to opłaty w terminalach POS w sklepach. Zwiększenie ilości punktów akceptujących płatności mobilne o 2200 sklepów Biedronka, z pewnością przyczyni się do popularyzacji płatności mobilnych i pozyskania kolejnych klientów" - dodaje Bogusławski.

Pekao potwierdza też długo oczekiwaną informację. W najbliższym czasie wersja na iOS zostanie udostępniona.

Alior z IKO i iKasą?

Zastanawia postawa Alioru, który jest jednym z inicjatorów powstania jednego systemu płatności mobilnych w ramach IKO. Jednocześnie dołącza do płatności mobilnych w Biedronce. Bank jednak nie widzi w tym nic, co mogłoby kolidować w jednoczesnej współpracy z IKO i iKasą. "Alior Bank nieustannie pracuje nad poszerzaniem oferty o nowe produkty i usługi, w tym także nad rozwiązaniami, które mają na celu udostępnianie klientom prostych sposobów realizacji operacji płatniczych. Bank aktywnie uczestniczy w ogłoszonym w lipcu br. wspólnym projekcie stworzenia jednolitego standardu płatności mobilnych w Polsce, jednocześnie obserwując kolejne, rozwiązania wdrażane na polskim rynku bankowym. Obydwie inicjatywy nie wykluczają się, ponieważ są dla klienta uzupełnieniem możliwości płatności z pominięciem gotówki. Płatności mobilne są jedyną bezgotówkową formą płatności w sieci sklepów Biedronka, co z pewnością przyczyni się do wzrostu popularności tej formy zapłaty, dlatego zdecydowaliśmy się nie ograniczać naszych klientów w tym zakresie. Alior Bank wdrażając nowe usługi i produkty znajduje się w czołówce innowacyjnych banków, oferując klientom nową, bardzo intuicyjną, a przede wszystkim praktyczną, formę płatności" - informuje Paweł Kapias, Dyrektor Departamentu Produktów Oszczędnościowych i Inwestycyjnych w Alior Bank.