Od nowego roku transakcje z użyciem kart płatniczych mniej kosztowne. Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Reguluje ona stawkę opłaty interchange - czyli prowizji pobieranej przez banki przy płaceniu plastikowym pieniądzem i ustala ją na maksymalnym poziomie pół procent od wartości transakcji.

Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji finansów publicznych Jakuba Szulca z PO na dzisiejszej decyzji Sejmu skorzystają zarówno przedsiębiorcy jak i konsumenci. "Liczymy, że przy zmniejszeniu opłaty interchange z dzisiejszych 1,5 procent do maksymalnie 0,5 procent konsumenci będą mieli niższe ceny w sklepach z tego względu, że sprzedawcy będą płacili organizacjom kartowymi mniej pieniędzy" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej.

W opinii Szulca, to rozwiązanie powinno się też przyczynić do szybszego rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. "Zwłaszcza małe placówki handlowe nie podpisywały umów z organizacjami kartowymi i z agentami z tego prostego względu, że wydatek rzędu 1,5 procent od wartości transakcji był dla nich zbyt duży" - powiedział.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2014 roku z zastrzeżeniem, że w stosunku do umów już podpisanych będzie stosowana od 1 lipca 2014 roku. Polska jest trzecim krajem , który zdecydował się na ustawowe rozwiązanie kwestii interchange. Wcześniej zrobiły to tylko Stany Zjednoczone i Australia.