Renata Pawlicka z Narodowego Banku Polskiego podkreśla, że wielu Polaków jedyną wiedzę o finansach czerpie z gazet, czy radia. Ekspert przypomina, że tylko 10 procent Polaków uważa, że ma wystarczającą wiedzę z zakresu ekonomii. Badania prowadzone na ten temat potwierdzają te opinie - dodaje.
Analityk ING TFI Paweł Cymcyk wskazuje, że przykładem ryzykownych wydatków są wakacje na kredyt. Chcąc wypocząć w atrakcyjnym miejscu, zaciągamy pożyczkę, którą często trzeba będzie spłacać do następnych wakacji. Zdecydowanie lepiej o finansowaniu urlopu pomyśleć wcześniej i zamiast za kredyt, wypoczywać za oszczędności.
Jarosław Sadowski z firmy doradczej Expander dodaje, że na wakacjach warto też zabezpieczyć swoje pieniądze przed złodziejami. Szczególnie warto uważać, korzystając z bankomatu lub płacąc kartą. Eksperci zwracają uwagę, że wciąż niektóre osoby zapisują numer PIN-u na karcie płatniczej, czym ułatwiają działanie złodziejom. Jeśli taka niedbałość zostanie posiadaczowi karty udowodniona, bank nie przyjmie reklamacji i nie zwróci pieniędzy skradzionych z konta.