Pożyczka hipoteczna to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy większej kwoty, ale nie mamy historii lub wystarczającej zdolności kredytowej. Bank traktując naszą nieruchomość jak zabezpieczenie, pożyczy dość znaczącą sumę, którą można wydać na dowolny cel. To dobre źródło znalezienia pieniędzy np. na remont. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl sprawdzili, w jakim banku pożyczki tego typu są udzielane na najlepszych warunkach.

Otrzymanie pożyczki na znaczną kwotę, jeśli wcześniej nie pożyczało się z banku żadnych pieniędzy na ogół jest dość trudne. Pozytywna historia kredytowa pozwala pokazać się jako wiarygodna dla banku osoba. Co jednak zrobić, kiedy potrzebujemy pieniędzy? Mając odpowiednie zabezpieczenie, np. mieszkanie, możemy ubiegać się o pożyczkę hipoteczną równą nawet 80 proc. wartości nieruchomości.

ikona lupy />
Ranking pożyczek hipotecznych / Media

- Zwykle, im mniej bank wymaga zabezpieczeń dla pożyczanych przez siebie pieniędzy, tym więcej liczy sobie za postawienie środków do dyspozycji - mówi Jakub Tomaszewski, analityk Comperia.pl.- Ponieważ spłata pożyczki hipotecznej asekurowana jest odpowiednim wpisem w księdze wieczystej nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie, takie produkty mają znacznie korzystniejsze oprocentowanie, niż kredyty samochodowe, limity w kartach kredytowych, czy zwykłe pożyczki gotówkowe.

Warto jednak pamiętać, że pożyczki hipotecznej nie dostaniemy w 15 min, nazajutrz, ani nawet za tydzień. Procedury związane z ustanowieniem hipoteki na nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie, jej ubezpieczeniem, czy uprzednią wyceną, potrafią ciągnąć się tygodniami.
Należy liczyć się także z tym, że korzystne oprocentowanie pożyczek hipotecznych, może często być okupione wysokimi kosztami dodatkowymi. – Banki wymagają, aby klient pożyczając pieniądze pod hipotekę wykupił także ubezpieczenie pomostowe – mówi Jakub Tomaszewski z Comperia.pl.- Poza tym często trzeba także zapłacić za polisę na życie, wpis do hipoteki, czy skorzystać z dodatkowych produktów danego banku. To tylko niektóre wymogi stawiane przed klientami w zamian za niskie oprocentowanie – dodaje.

Zdecydowana większość banków ma w swojej ofercie pożyczki hipoteczne. Porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała ranking tych produktów. Za kryterium oceny przyjęto wysokość raty miesięcznej. Modelowy pożyczkobiorca chce pożyczyć 200 000 zł, zabezpieczając je wartą 300 000 zł nieruchomością. Swoje zadłużenie zamierza spłacić w ciągu 20 lat.

Najtaniej pieniądze pożyczy mu Meritum Bank. Z rzeczywistą stopą oprocentowania na poziomie 6,79 proc. w skali roku, miesięczna rata pożyczki wyniesie 1451,38 zł.
Następny jest ING Bank Śląski z ratą 1520,73 zł i Alior Bank, któremu za 200 000 zł postawione do naszej dyspozycji, oddawać będziemy miesiąc w miesiąc 1532,64 zł.