Na koniec roku, 2,26 miliona Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań" - podał BIG InfoMonitor.

Łączna kwota zaległych płatności Polaków wzrosła w ub. r. o 11% i wyniosła na koniec 2012 roku 38,29 mld zł, podał BIG InfoMonitor w komunikacie. Tempo wzrostu tej kwoty jest niższe niż w 2011 i 2010 roku, kiedy przyrost wynosił nawet 40%, podkreślono.

"Niestety wciąż dynamicznie przybywa dłużników, w minionym roku o 170 tysięcy osób

Eksperci BIG InfoMonitor zwracają uwagę, że w minionym roku nieznacznie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika. Wzrost ten wyniósł 345 zł i obecnie przeciętne zaległości wynoszą 16 906 zł. Dla porównania w 2011 roku średnia wzrosła aż o 4 tys. zł.

Kryzys rodzi dłużników

"Spowolnienie gospodarcze odnotowane w ostatnich miesiącach 2012 roku, jeszcze nie przełożyło się na wzrost zaległych płatności Polaków. Jeżeli sytuacja gospodarcza nie będzie się poprawiać w ciągu najbliższych kilku miesięcy to można oczekiwać, że zaległości będą rosły i będzie przybywać dłużników" - powiedział prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, cytowany w komunikacie.

Regiony, których mieszkańcy zalegają na największe kwoty to Śląsk i Mazowsze, mieszka tam również najwięcej dłużników, podano także w materiale.