Rosną wypłaty odszkodowań i rent dla pokrzywdzonych w wypadkach komunikacyjnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą je ograniczyć dzięki pomocy w rehabilitacji ofiar.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oszacowały, że wydatki na rehabilitację są niższe niż wypłata dożywotniej renty. Z wyliczeń zakładów wynika, że średni koszt terapii to 20 tys. zł. W przypadku ciężkich urazów może to być nawet 80 – 100 tys. zł. Jednak gdy w wypadku urazu doznaje dwudziestolatek, dożywotnia renta może firmę kosztować 0,6 – 1 mln zł i więcej.
– Szkody osobowe to dziś około 10 proc. ogółu szkód z tytułu OC komunikacyjnego – wyjaśnia Barbara Stachowicz, szefowa Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym Ergo Hestia. – W sumie pochłaniają one około 18 proc. wartości wypłat z OC. Analizując tendencje w państwach Unii Europejskiej, można założyć, że zarówno liczba zgłaszanych szkód, jak i ich wartość, będą rosły. Przyczyniają się do tego m.in. wzrost świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa i zaangażowanie kancelarii odszkodowawczych w proces likwidacji – dodaje Stachowicz.