Dlaczego coraz więcej Polaków planuje rozkładać ryzyka finansowe? Zdarza się, że do windykacji trafia kredyt, który został po prostu zaciągnięty bez wiedzy współmałżonka. Do przyznania kredytu potrzebny jest tylko jeden podpis, więc jest to jak najbardziej możliwe. Większość produktów kredytowych jakie banki oferują, można dostać nie informując o tym „swojej drugiej połowy”. Do jakiej kwoty banki przyznają w takiej sytuacji? To już zależy od konkretnych instytucji. W jednym banku będzie to 5 tys. zł a w innym kilkadziesiąt.
Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie
Przyjmij ten kredyt jako znak mojej miłości...
Wyobraźmy sobie taką sytuację: małżonkowie podpisują rozdzielność majątkową rok po ślubie. Jeden kredyt został zaciągnięty przez męża przed podpisaniem umowy, drugi po. W momencie kiedy mąż nie będzie spłacał pierwszego, żona jest do tego zobowiązana. Będzie współodpowiedzialna za spłatę i nie zmieni tego podpisanie rozdzielności, ponieważ kredyt był zaciągnięty wcześniej. Stąd coraz więcej decyzji aby zadbać o niezależność finansową zanim pomyśli się o kredycie.
Rozdzielność majątkowa to także dobre rozwiązanie w sytuacji kiedy współmałżonek ma złą historię w BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, której gromadzi informacje o zobowiązaniach kredytobiorców i pokazuje terminowość ich regulowania. Między innymi na podstawie tych informacji bank ocenia rzetelność osób, które ubiegają się o kredyt. Jeśli wnioskujący nie radził sobie wcześniej z terminowym regulowaniem kredytu, dla banku istnieje ryzyko, że tym razem będzie podobnie. W Biurze Informacji Kredytowej znajduje się tylko informacja o zadłużeniu klienta, nie ma tam wzmianki o tym czy wie o nich mąż lub żona. Zanim pomyślimy o kredycie, możemy ustanowić rozdzielność majątkową i wtedy np. mąż zaciąga kredyt bez zgody żony i bez sprawdzania jej w BIK, ponieważ zaciągałby kredyt samodzielnie. Potrzebna jest mu tylko zdolność kredytowa.
Świadomy praw i obowiązków...
Dzień zawarcia związku małżeńskiego to również powstanie ustroju wspólności majątkowej między małżonkami. Działa to automatycznie dlatego, jeśli małżonkowie chcą rozdzielności majątkowej, potrzebują dodatkowej umowy majątkowej.
Umowa może zostać zawarta w każdej chwili - zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i podczas jego trwania. Potrzebna jest zgoda obojga małżonków, ponieważ do nich należy decyzja o ustanowieniu rozdzielności. W umowie majątkowej powinny znaleźć się sformułowania, będące uzasadnieniem dlaczego rozdzielność odpowiada potrzebom małżonków bardziej niż wspólność majątkowa.
Rozdzielność majątkowa między małżonkami może powstać na dwa sposoby. W drodze umowy zawartej przed notariuszem, albo w drodze orzeczenia sądowego. W momencie kiedy współmałżonek nie zgadza się na zawarcie intercyzy przed notariuszem, to dla drugiego współmałżonka pozostaje ustanowienie rozdzielności majątkowej tylko na drodze sądowej. Orzeczenie sądu jest "silniejsze" niż akt notarialny dlatego warto z niego skorzystać.
Uczynię wszystko...
Jeśli rozdzielność ustanawia sąd, muszą wystąpić ważne powody, aby mógł on wydać takie orzeczenie. Podstawę prawną żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej stanowi art. 52 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”. Ważne powody to między innymi sytuacje natury majątkowej polegające na:
•- trwonieniu majątku wspólnego na skutek hulaszczego trybu życia,
•- alkoholizmu,
•- rażącej niegospodarności,
•- uchylaniu się od pomnażania i utrzymywania substancji majątku wspólnego
•- zatrzymaniu tego majątku wyłącznie dla siebie i niedopuszczeniu współmałżonka do korzystania z niego.
Mogą to być także okoliczności natury niemajątkowej, np.:
•- faktyczna separacja małżonków,
•- zaistnienie podstaw do domagania się rozwodu.
Wyszukiwarka kredytów gotówkowych. Porównaj kredyty w różnych bankach
I nie poręczę Ci aż do śmierci...
Czy rozdzielność majątkową się opłaca? Każdy powinien odpowiedzieć na to pytanie sam. To często kwestia zaufania do drugiej osoby oraz określenia czy współmałżonek posiada odpowiednią zdolność kredytową i w przyszłości nie wpuści drugiego w kłopoty. Czasy się zmieniają, podejście młodych ludzi do finansów również. Kredyt to wielka odpowiedzialność i często bardziej wiąże dwójkę ludzi niż samo małżeństwo.