Dlaczego coraz więcej Polaków planuje rozkładać ryzyka finansowe? Zdarza się, że do windykacji trafia kredyt, który został po prostu zaciągnięty bez wiedzy współmałżonka. Do przyznania kredytu potrzebny jest tylko jeden podpis, więc jest to jak najbardziej możliwe. Większość produktów kredytowych jakie banki oferują, można dostać nie informując o tym „swojej drugiej połowy”. Do jakiej kwoty banki przyznają w takiej sytuacji? To już zależy od konkretnych instytucji. W jednym banku będzie to 5 tys. zł a w innym kilkadziesiąt. 

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

Przyjmij ten kredyt jako znak mojej miłości...

Wyobraźmy sobie taką sytuację: małżonkowie podpisują rozdzielność majątkową rok po ślubie. Jeden kredyt został zaciągnięty przez męża przed podpisaniem umowy, drugi po. W momencie kiedy mąż nie będzie spłacał pierwszego, żona jest do tego zobowiązana. Będzie współodpowiedzialna za spłatę i nie zmieni tego podpisanie rozdzielności, ponieważ kredyt był zaciągnięty wcześniej. Stąd coraz więcej decyzji aby zadbać o niezależność finansową zanim pomyśli się o kredycie.

Rozdzielność majątkowa to także dobre rozwiązanie w sytuacji kiedy współmałżonek ma złą historię w BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, której gromadzi informacje o zobowiązaniach kredytobiorców i pokazuje terminowość ich regulowania. Między innymi na podstawie tych informacji bank ocenia rzetelność osób, które ubiegają się o kredyt. Jeśli wnioskujący nie radził sobie wcześniej z terminowym regulowaniem kredytu, dla banku istnieje ryzyko, że tym razem będzie podobnie. W Biurze Informacji Kredytowej znajduje się tylko informacja o zadłużeniu klienta, nie ma tam wzmianki o tym czy wie o nich mąż lub żona. Zanim pomyślimy o kredycie, możemy ustanowić rozdzielność majątkową i wtedy np. mąż zaciąga kredyt bez zgody żony i bez sprawdzania jej w BIK, ponieważ zaciągałby kredyt samodzielnie. Potrzebna jest mu tylko zdolność kredytowa.

Świadomy praw i obowiązków...

Dzień zawarcia związku małżeńskiego to również powstanie ustroju wspólności majątkowej między małżonkami. Działa to automatycznie dlatego, jeśli małżonkowie chcą rozdzielności majątkowej, potrzebują dodatkowej umowy majątkowej.