– Wakacje to okres, w którym statystyki kradzieżowe rosną nawet o 30 proc. – twierdzi Iwona Mazurek z departamentu marketingu i PR w Warcie. – Najczęściej klienci zgłaszają utratę biżuterii, sprzętu RTV i gotówki.
Ubezpieczyciele przygotowali specjalne pakiety ubezpieczeń, które możemy wybrać w zależności od tego, co i na ile chcemy ubezpieczyć. Podstawowy pakiet w Warcie „Warta Dom” zakłada ubezpieczenie przedmiotów ruchomych, najbardziej narażonych na kradzież. – Przy ustalaniu wysokości sumy ubezpieczenia klient powinien ocenić, szkoda jakiej maksymalnej wysokości może mu się przydarzyć – wskazuje Mazurek. – Przy takiej wycenie trzeba wziąć pod uwagę, że trudno będzie ukraść meble stanowiące zabudowę kuchni czy komplet wypoczynkowy. Jednak warto wziąć pod uwagę, że oprócz kradzieży może nam się przytrafić zalanie lub pożar.
Towarzystwo proponuje określić sumę ubezpieczenia oddzielnie dla ubezpieczenia od zdarzeń losowych i od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji. Złodzieje mogą bowiem dokonać zniszczeń, które przekroczą wartość skradzionych przedmiotów. Towarzystwo narzuca jednak limit odpowiedzialności dla ubezpieczanych przedmiotów – dla sprzętu elektronicznego to 80 proc. sumy ubezpieczenia.