Niestety banki same z siebie nie narzucają ani nawet nie sugerują klientom takiej zmiany. – W efekcie w dobie coraz bardziej popularnych darmowych rachunków internetowych część klientów wciąż słono płaci za konto w banku – mówi Piotr Ceregra, analityk Powszechnego Domu Kredytowego.

Z analizy przeprowadzonej przez PDK wynika, że różnice w miesięcznych kosztach utrzymania ROR, tych, które wyszły już z oferty, i tych obecnie dostępnych, mogą sięgać nawet 30 – 40 zł miesięcznie, co w skali roku przekłada się na 360 – 480 zł. Obliczenia przeprowadzono przy założeniu wykonania 6 przelewów internetowych, 3 wypłat po 200 zł z obcych bankomatów, wpływach na konto w wys. 1,5 tys. zł i saldzie 2 tys. zł.

I tak na przykład do marca ubiegłego roku podstawowym rachunkiem w ofercie PKO BP było Superkonto. Prowizja za jego prowadzenie to 6,9 zł miesięcznie. Dodatkowo 2 zł na miesiąc kosztuje możliwość korzystania z bankowości internetowej, 24 zł rocznie używanie karty oraz 50 groszy każdy przelew zlecany przez internet. Bezpłatnie gotówkę można wypłacać tylko w bankomatach PKO, BZ WBK oraz eService.

Z kolei w nowej ofercie banku znajduje się Superkonto Oszczędne. Opłata za prowadzenie pozostała bez zmian, roczną prowizję za kartę zamieniono na miesięczną w wysokości 3,5 zł i zlikwidowano opłatę za obsługę internetową oraz wypłaty z bankomatów obcych banków. Koszty są więc podobne, ale zakres oferowanych usług w ramach konta znacznie szerszy. – W efekcie posiadacz rachunku starego typu, który trzykrotnie w miesiącu podejmie gotówkę z obcego bankomatu, płaci bankowi co miesiąc prawie 20 zł więcej niż posiadacz Superkonta Oszczędnego – mówi Piotr Ceregra.

Z kolei w Pekao SA różnica na korzyść nowych kont wynosi ponad 37 zł, w BZ WBK 27 zł, w BPH ponad 30 zł. Niestety nie zawsze jest łatwo zmienić rodzaj konta, zachowując stary numer. Banki wprowadzają ograniczenia lub dodatkowe prowizje za taką czynność. W BGŻ czy w PKO BP może to kosztować 50 zł. W Millennium zamiana starego rachunku na nowy jest praktycznie niemożliwa, bo najnowsze Konto Internetowe i Dobre Konto można otworzyć tylko oprócz lub zamiast dotychczas posiadanego.